Samosprávy – moc bez peňazí

BRATISLAVA - Vyššie územné celky majú podobné finančné problémy ako obce. Peniaze od štátu im nestačia na prevádzku stredných škôl, knižníc či autobusovových liniek, ktoré prešli pod ich právomoc.

Župani zvažujú drastické opatrenia. Ešte viac ich trápi osud nemocníc, ktoré štát doteraz neoddlžil, ani na kraje nepreviedol ich majetok.

Samosprávne kraje nemajú na rozdiel od obcí nijaké vlastné príjmy z daní či poplatkov. S čím majú najväčšie problémy?

Kultúra: peniaze nebudú

Kultúrne zariadenia prevzali vyššie územné celky od 1. apríla 2002. Rozhodujú o osude profesionálnych divadiel, regionálnych múzeí a galérií, osvetových zariadení i regionálnych knižníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prešovský župan Peter Chudík hovorí, že Divadlo Jonáša Záborského a Divadlo Alexandra Duchnoviča možno dajú pod jednu strechu a podobné zásahy podľa všetkého čakajú aj ďalšie kultúrne ustanovizne.

SkryťVypnúť reklamu

Na území Nitrianskeho samosprávneho kraja je dvadsať kultúrnych zariadení. Poslanci regionálneho zastupiteľstva už schválili novú koncepciu osvetových stredísk. Vytvorili sa centrá v Nitre a Nových Zámkoch. Nové Zámky by mali riadiť aj oblasť Komárna a Levíc, slabo vybavené komárňanské osvetové stredisko zaniklo.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec hovorí, že ledva zabezpečujú prevádzku kultúrnych zariadení a ešte sa im zrútil i múr Trenčianskeho hradu. „Čo sme mali na kultúru, sme prakticky použili na odstraňovanie následkov havárie.“

Stredným školám hrozí zatvorenie

Vyššie územné celky od 1. júla 2002 zodpovedajú za chod stredných škôl, učilíšť a stredísk praktického vyučovania. Krajské zastupiteľstvo rozhoduje aj o zriadení či zrušení záujmovo-vzdelávacích zariadení, domovov mládeže, stredísk služieb pre školy či škôl v prírode. Podobne ako obce ani samosprávne kraje však na prevádzku zariadení nemajú dosť peňazí. Rozmýšľajú preto, ako ich fungovanie zracionalizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Návrhom na zlúčenie niektorých stredných škôl v kraji sa dnes bude zaoberať zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja. Župan Štefan Štefanec hovorí, že na školstvo dostali o 63 miliónov menej, ako žiadali. Volia preto núdzové riešenie. „Keď niečo neurobíme, bol by ohrozený začiatok školského roka.“

Zlučovanie škôl predpokladá aj prešovský župan Peter Chudík.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák sa obáva, že v novembri, decembri školy bude musieť školy zatvoriť. Na prevádzku dostali toľko ako vlani, hoci náklady podľa neho narástli o 30 - 40 percent. „Hádam si to vláda uvedomí a doplní zdroje.“

Riaditelia škôl na území Nitrianskeho samosprávneho kraja sa zasa sťažujú, že peniaze na školy dostávajú neskoro. Peniaze na prevádzku prechádzajú cez samosprávu, peniaze na platy cez štátnu správu kraja. Keby všetky peniaze prechádzali cez účet župy, mohla by čiastočne ovplyvňovať riadenie školstva, myslí si hovorca Ján Polák. Úpravu siete škôl preto neočakáva skôr, ako bude kraj platiť školy z vlastných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnice: zdravotníkov budú prepúšťať

Od začiatku roka sú vyššie územné celky zriaďovateľmi polikliník a nemocníc s poliklinikou II. typu. Dodnes sa však neudial presun majetku ani oddlženie zariadení.

Košický župan Rudolf Bauer považuje finančnú situáciu štyroch nemocníc, ktoré samosprávny kraj prevzal pod svoju správu, za katastrofálnu. Ich dlh podľa neho mesačne narastá o 30 až 40 miliónov korún.

„Napriek racionalizačným opatreniam nie je v našich možnostiach ani v silách samotných zdravotníckych zariadení v krátkom čase zmeniť nepriaznivý stav bez negatívneho dopadu na kvalitu zdravotníckych služieb,“ hovorí Rudolf Bauer. Je presvedčený, že bez pomoci štátu sa problém bude naďalej prehlbovať.

V Žilinskom samosprávnom kraji sa dlh nemocníc vyšplhal na 900 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa prepracovali k vyrovnanému rozpočtu, bude sa podľa žilinského župana Jozefa Tarčáka musieť zmeniť ich riadenie, čo sa nezaobíde „bez zásadných zásahov do chodu nemocníc a personálnych obsadení“.

„Nemocnice budú mať ešte niekoľko rokov problémy, možno dôjde aj k zániku niektorých z nich,“ myslí si hovorca Nitrianskeho samosprávneho kraja Ján Polák. Zdravotníctvo je podľa neho nešťastná oblasť, lebo skoro všetky vstupy sú trhové a výstupy cenovo regulované. (joč, aha, bej, sen)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu