Dzurinda v tejto súvislosti na dnešnom summite premiérov šiestich európskych krajín v Paríži pripomenul, že lepšiu pamäť majú mladé demokracie.
Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin poznamenal, že Európa nie je bez viny v kríze, ktorá nastala po prvom kole minuloročných prezidentských volieb vo Francúzsku. V nich sa rozhodlo, že do druhého kola sa spolu so súčasným prezidentom Jacquom Chiracom dostal aj nacionalista Jean-Marie Le Pen.
Z tohto dôvodu by sa Európa mala sama seba spýtať na problémy s orientáciou a na komplikácie, ktoré môže spôsobiť občanovi, vyhlásil predseda francúzskej vlády na dnešnom stretnutí nazvanom Šok z apríla 2002.
"Je veľmi dôležité hľadať čo najhlbšie naše intelektuálne dedičstvo, hodnoty, ktoré nás spájajú a ktoré môžu odpovedať na určité množstvo požiadaviek európskeho občana," vyhlásil Raffarin.
Podľa neho občan neočakáva techniku, ale súdržnosť medzi myslením a činmi. "Európska politika musí byť pragmatická, v službách občana," pripomenul francúzsky premiér.
Predseda španielskej vlády José María Aznar vyzval, aby sa Európa nebudovala proti niekomu. Zároveň sa vyslovil za ochranu spoločných hodnôt ako v Európe, tak aj v USA.
"Nedefinujme európsku integráciu negatívnym spôsobom. Budujme Európu operatívne a spoločne pracujme na obrane hodnôt, ktoré zdieľame na oboch stranách Atlantiku," povedal Aznar. Podľa neho je nevyhnutné, aby si Európa udržala silný transatlantický vzťah.
Na jednodňovom summite sa zúčastnili predsedovia vlád Talianska, Španielska, Portugalska, Luxemburska a Francúzska a Slovenska ako jedinej kandidátskej krajiny.