Informoval o tom dnes v Budapešti komunikačný riaditeľ rezortu obrany Péter Matyuc. Minister obrany Ferenc Juhász v tejto súvislosti zvolal na stredu štyri parlamentné strany, ktoré by mali zvážiť vyslanie takejto jednotky.
Podľa Matyuca Maďarsko nemá k dispozícii vyhradenú jednotku, ktorú by mohlo okamžite mobilizovať. Dodal, že v jednotke s vyše sto vojakmi by slúžili výhradne profesionálni vojaci na základe dobrovoľnosti.
Maďarský parlament bude musieť rozhodnúť dvojtretinovou väčšinou o vyslaní mierovej jednotky. Podľa politikov opozície by na takúto misiu malo byť k dispozícii poverenie medzinárodnej inštitúcie. V súčasnosti slúži v 24 operáciách 742 maďarských vojakov v rôznych častiach sveta.
Na margo účasti na obnove Iraku dnes hovorca rezortu diplomacie Tamás Tóth konštatoval, že Maďarsko má záujem na tom, aby odovzdalo v rámci obnovy tie skúsenosti, ktoré získalo v demokratizačnom procese. Ak Maďarsko dostane požiadavku, tak poskytne odborníkov z oblasti verejnej správy k vytvoreniu irackej demokracie, popritom mieni poskytnúť humanitárnu pomoc a zúčastnilo by sa prostredníctvom maďarských podnikov aj na výstavbe krajiny," poznamenal Tóth a dodal, že o tom rokoval už minister zahraničných vecí László Kovács na viacerých medzinárodných stretnutiach, medzi iným aj s americkým šéfom diplomacie Colinom Powellom.