Washington/Bagdad 22. apríla (TASR) - Spojencom sa v pondelok dostal do rúk ďalší vysokopostavený iracký predstaviteľ. Je to Muhammad Hazmak Zubajdí, ktorý je na zozname 55 najhľadanejších predstaviteľov zvrhnutého režimu Saddáma Husajna na 18. mieste.
Ako oznámilo centrálne velenie americkej armády v katarskej Dauhe, Zubajdího zatkli v Hilláhu 80 kilometrov južne od Bagdadu ozbrojené zložky opozičného Irackého národného kongresu (INC). Ďalšie podrobnosti nie sú známe.
Zubajdí je bývalý člen irackej Rady revolučného velenia. Bol aj podpredsedom vlády a veliteľom irackých jednotiek v regióne stredného Eufratu.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld v pondelok poprel informácie denníka New York Times, podľa ktorých chcú USA dlhodobo využívať štyri teraz obsadené iracké vojenské základne. Rumsfeld zdôraznil, že v tomto smere sa nevedú žiadne diskusie. USA naopak z dlhodobého hľadiska uvažujú o znížení počtu svojich vojakov, pretože "spriatelený Irak bez Saddáma Husajna" si logicky žiada menej vojakov v regióne a nie viac.
Americkí vojaci našli podľa vlastných slov na severe Iraku veľkú skrýšu zbraní. Špeciálne jednotky ho objavili na juhu mesta Kirkúk, oznámil náčelník generálneho štábu Richard Myers vo Washingtone. V 40 bunkroch sa našli rôzne druhy rakiet, vrátane asi 50 kusov rakiet zem-vzduch typu Sa-7, delostreleckých granátov, munície a zbraní.
Dočasná civilná správa USA Iraku nadobúda konkrétne kontúry. Americká vláda vymenovala riaditeľa washingtonskej poradenskej firmy Dana Amstutza za splnomocnenca pre obnovu irackého poľnohospodárstva. Amstutz bude pomáhať pri budovaní demokratického a prosperujúceho Iraku tým, že bude využívať zdroje amerických poľnohospodárov. Zároveň plní úlohu spojky medzi ministerstvom poľnohospodárstva USA a armádou.
Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) mieni byť v Iraku aktívna nanajvýš dva roky. Povedal to vo Washington jej šéf Andrew Natsios. Na rozdiel od Afganistanu, kde povojnové programy pomoci potrvajú desať až 20 rokov, humanitárne opatrenia v Iraku sa môžu skončiť do dvoch rokov. Irak disponuje potenciálnym bohatstvom a nepatrí medzi krajiny tretieho sveta. V minulých rokoch mohol každý rok získať predajom ropy 18- 20 miliárd dolárov.
Pri obnove Iraku bude USAID spolupracovať aj s kompetentnými technokratmi z radov Husajnovej strany Baas. Výnimkou sú osoby, ktoré spáchali zločiny na vlastnom obyvateľstve. Mnohí ľudia boli členmi Baas, pretože ich k tom prinútili, ale nedopustili sa žiadnych zločinov.