Iris, Bratislava 2003
Keď sa pred časom objavila knižka Zverolekárove zápisky, zdalo sa, že na Slovensku máme vlastného Herriota. Autor, Pavol Fabian, je totiž skutočne píšucim veterinárom. Zďaleka sa však nezameriava iba na svoju prax, z tejto stránky sú Zápisky, ktoré sa nedávno dočkali českého prekladu, skôr výnimkou. MVDr. Fabian je najmä dlhoročným prispievateľom zábavných relácií Slovenského rozhlasu a najnovšou knihou tiež zakorčuľoval na pole zábavy. A tiež histórie a vlastne aj výtvarného umenia, lebo Dejiny Slovenska a Slovákov od Veľkého tresku po veľký tresk si sám ilustroval. Zdôrazňuje o sebe, že je nehistorikom, jeho cieľom bolo pozrieť sa na kľúčové momenty dejín pohľadom humoristu. Bez pátosu, zbožšťovania, ale tiež urážania a zosmiešňovania. Knižka má však okrem zábavnej aj faktografickú hodnotu, je výsledkom trojročného štúdia, kde sa spisovateľ snažil objaviť neznáme perličky o slovenskej histórii.
Saul Kripke: Pomenovanie a nevyhnutnosť
Kalligram, Bratislava 2002, preložil Augustín Riška
Kripkeho dielo Pomenovanie a nevyhnutnosť silne ovplyvnilo skúmania v oblasti sémantiky, stimulovalo diskusie o esenciálnych vlastnostiach, o vzťahoch medzi nevyhnutnými, aposteriórnymi, kontingentnými a apriórnymi pravdami. Vydanie tejto práce v slovenčine určite uvíta odborná filozofická, ale aj širšia čitateľská verejnosť.
Alexander Solženicyn: Jeden deň Ivana Denisoviča
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003, preložila Oľga Hirnerová
Námet legendárnej novely vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 - 1951, hlavnú postavu vytvoril Solženicyn podľa vojaka Šuchova, ktorý s ním bojoval v druhej svetovej vojne, a podľa vlastných skúseností v tábore. Solženicyn začal ako prvý zo spisovateľov bývalého Sovietskeho zväzu zobrazovať hrôzy stalinizmu, publikovanie tejto novely v roku 1962 znamenalo koniec mlčania o gulagoch a kniha autorovi priniesla Nobelovu cenu. Solženicyna v roku 1974 vypovedali z vlasti, teraz už opäť žije v Rusku. Kniha vychádza v novom slovenskom preklade prvý raz podľa autorom zredigovaného, necenzurovaného originálu.
Žores a Roj Medveděvovi: Neznámý Stalin
Academia, Praha 2003, preložil Libor Dvořák
Bratia Medveděvovci, známi ruskí publicisti a bývalí disidenti, pristupujú k osobnosti jedného z najstrašnejších diktátorov v histórii ľudstva bez predsudkov. Témy ako Stalinova smrť, Stalin a atómová bomba, Stalin a vojna, Stalin a represie, Stalin a Bucharin alebo Stalinova matka poskytujú množstvo originálnych pohľadov na Stalinovu osobnosť. Autori odhaľujú diktátorovu zvrhlosť, od ktorej sa postupne odvíjala jeho životná dráha, vrcholiaca stihomamom osamelého masového vraha.
Jozef Beňa: Slovensko a Benešove dekréty
Belimex, Bratislava 2002
Kompletné materiály, týkajúce sa tejto stále pálčivej otázky povojnových československých dejín. V prvej časti knihy autor rozoberá podmienky, ktoré bezprostredne po roku 1945 viedli k vydaniu základných právnych noriem a najmä Dekrétov prezidenta ČSR, schválených pre územie Slovenska nariadeniami SNR. Autor odôvodňuje ich zákonnosť, analyzuje jednotlivé časti dekrétov, retribúciu, konfiškáciu, expatriáciu a transfer nemeckých a maďarských obyvateľov Slovenska. Druhá časť obsahuje autentické dokumenty od roku 1940, keď bola československá vláda v exile, až do apríla 2002. Kniha sa vo vysvetľujúcich partiách opiera aj o výsledky najnovšieho historického výskumu.
August Strindberg: Hry
Divadelný ústav, Bratislava 2003, preložil Milan Žitný
Zbierka divadelných hier z posledného obdobia tvorby Augusta Strindberga (1849 - 1912) dokumentuje jeho neutíchajúce hľadanie modernej formy i vplyvy dobových smerov. Priamo pre Intímne divadlo v Štokholme, ktoré viac ako tri roky inscenovalo výlučne jeho hry, napísal Búrku, Spálenisko, Sonátu príšer, Pelikána a Čiernu rukavičku. Zbierku dopĺňa rozprávka Labutienka a Hra snov, jeden z kľúčových titulov, zachytávajúcich prechod od naturalizmu k symbolizmu. Memorandum režiséra členom Intímneho divadla sumarizuje jeho praktické skúsenosti v tomto súbore.
Michael A. Stackpole: Hrdinom
Návrat, Bratislava 2003
Neal, strážca Elfov, legendárny ľudský bojovník, bojoval pred pol tisícročím po boku svojho elfieho priateľa Aarundela proti hrôzovláde čarodejnej reithreskej ríše za slobodu ľudstva. Nealovo víťazstvo však začalo novú vojnu, v ktorej sám zahynul. Budúcnosť, v ktorú dúfal, prináša rozuzlenie. Gróf Beranger oslovil Aarundelovu vnučku Geneveru, aby sa pripojila k rytierskej výprave, ktorá má zemi priniesť stabilitu. Geneverinou úlohou je uskutočniť nemožné, preto prichádza so šialeným návrhom - vrátiť mŕtvemu Nealovi život. Lenže, čo platí v legendách, nemusí vždy platiť v skutočnosti. Je to vzrušujúca, dobrodružná kniha plná záhad a kúziel, pochádzajúca z pera jedného z najnápaditejších spisovateľov hrdinskej fantasy. (bd, kul)