
Stále viac obyvateľov Pekingu začalo na uliciach nosiť masku.
FOTO- ČTK/AP
PEKING - Čína prestala zatvárať oči a priznala, že vírus SARS predstavuje vážny problém. Len včera v tejto krajine zaznamenali 132 nových prípadov ťažkého akútneho syndrómu dýchacích ciest a štyri úmrtia na toto infekčné ochorenie. Stále viac ľudí si dáva na tvár masky.
Do nedele pritom čínski predstavitelia tvrdili, že v Pekingu je len 37 nakazených ľudí, hoci odhady čínskych lekárov a expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) boli oveľa vyššie. Čína čelila obvineniam, že nezverejňuje úplné informácie o počte mŕtvych a nakazených od chvíle, keď sa táto choroba začala šíriť po celom svete.
Za zlyhania v nedeľu začali v Číne padať prvé hlavy. Funkcií v komunistickej strane zbavili ministra zdravotníctva Čang Wen-Kchanga a starostu Pekingu Meng Süe-nunga. Podľa zvyklostí čínskeho politického systému by mali obaja činitelia odstúpiť zo svojich funkcií. Práve pomalá reakcia úradov a opakované ubezpečenia, že Čína zostáva bezpečnou krajinou, umožnili šírenie nebezpečného vírusu. Zmena prišla až po tom, ako nový čínsky prezident Chu Ťin-tchao povedal, že úradníkom, ktorí sa budú ďalej snažiť „ututlávať“ rozsah nákazy, hrozia prísne tresty.
Popieranie rozsahu nákazy, ktorá sa do sveta začala šíriť práve z juhočínskej provincie, výrazne poškodila imidž Číny. Z hľadiska povesti krajiny ide zrejme o najhoršiu udalosť od krvavého potlačenia študentov na pekinskom Námestí Nebeského pokoja v roku 1989.
Tlačová agentúra Nová Čína v nedeľu oznámila, že sa v Číne začína používať test, ktorý umožňuje zistiť SARS za jednu hodinu.
Metódu založenú na výskume genómu víru SARS vyvinul pekinský genetický ústav.
Situácia je vážna aj v Hongkongu, kde včera zomreli ďalší šiesti ľudia a 22 sa ich nakazilo.
Čoraz vážnejšie vírus ovplyvňuje život aj v ďalších ázijských krajinách. V Singapure sa začal prejavovať nedostatok čerstvej zeleniny po tom, ako museli úrady zatvoriť na desať dní najväčší trh v krajine a všetkých 2400 predavačov dať v obave pred ďalším šírením vírusu SARS do karantény. Ceny zeleniny po sobotnom zatvorení trhoviska okamžite dvakrát stúpli. Obrovské problémy majú aj ázijské aerolínie, o ktorých služby prestal byť záujem. SARS je považovaný za „leteckú“ chorobu - šíriť sa začal práve lietadlami. (mch, reuters, čtk)