Bagdad 19. apríla (TASR) - Naliehavejšia než potravinová pomoc je v Iraku obnova základných služieb - dodávok elektriny či prevádzka škôl -, ako aj otvorenie úradov, konštatovali dnes pracovníci humanitárnych organizácií.
Washingtonom vedená vojna v Iraku zanechala mnohé mestá bez elektriny, vody a početné vládne budovy sa po minulotýždňovom páde režimu Saddáma Husajna stali terčom rabovania.
Ako povedala pracovníčka Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) v Bagdade, "táto krajina sa zrútila". "Nič nefunguje - telefóny, elektrina, školy, riadna zdravotná starostlivosť, doprava," dodala. Podľa nej je obnova týchto základných služieb, ako aj úradov dôležitejšia než poskytovanie jedla a liekov.
Niekoľko humanitárnych agentúr operujúcich v Bagdade koncentruje snahy na zabezpečenie dodávok vody a zaistenie elektriny pre nemocnice. Takmer celá päťmiliónová metropola je stále bez elektrického prúdu.
MVČK uvádza, že voda opäť tečie do väčšiny domov v hlavnom meste i juhoirackej Basre a výbor sa teraz sústreďuje na opravu potrubí v Násiríji, Nadžafe, Mosule a iných mestách.
Ešte vo štvrtok Detský fond OSN (UNICEF) označil za hroznú situáciu v bagdadských nemocniciach, kde chýbajú ventilátory, infúzie, antibiotiká, ale najmä kvapalný kyslík.
Väčšina humanitárnych organizácií - vrátane agentúr OSN - evakuovala svojich pracovníkov kvôli vojne a tí sa len pomaly vracajú kvôli neistej bezpečnostnej situácii v krajine.