
Pôdu pod ovocnými stromami v máji plytko pokypríme, neskôr nastelieme.
Pozornosť ekologicky hospodáriacich pestovateľov upriamime najmä na tieto úkony:
V máji vysievame reďkovku, mrkvu, jesenný karfiol, uhorky, tekvicu, kukuricu cukrovú, hrach stržňový, fazuľku, šalát letný ľadový, červenú repu, pór, brokolicu, ružičkový kel, neskoré odrody kelu a kapusty, novozélandský špenát, čakanku, mangold a reďkev. Vysievame i semená koreninových rastlín – kôpru, tymiánu, saturejky a boráku. Do voľnej, dobre pripravenej a organickými hnojivami vyhnojenej pôdy vysádzame priesady jarného karfiolu, brokolice, letnej kapusty, kelu a kalerábu i zeleru. Po uplynutí nebezpečenstva neskorých jarných mrazov (obvykle v druhej polovici mája) môžeme vysádzať priesady rajčiakov, zeleninovej papriky, uhoriek, tekvíc, baklažánu, melónov a dyne červenej.
Pôdu na záhonoch zeleniny pravidelne a plytko kypríme, odburiňujeme, prerieďujeme husté porasty a počas suchého počasia zavlažujeme rastliny. Pre šetrenie vlahou odporúčame pôdu nastielať organickými hmotami, prípadne netkanými textíliami.
V ovocnej časti záhradky pôdu pod ovocnými drevinami a viničom plytko pokypríme, prihnojíme a koncom mája nastelieme kompostom (môže byť aj nerozložený) alebo iným organickým materiálom. V období sucha zavlažíme najmä jahody, marhule, broskyne, čerešne a višne jednorazovo dávkou 30 až 40 milimetrov (30 až 40 litrov na m2). Trsy jahôd po odkvitnutí podkladáme drevitou vlnou, tmavou fóliou, porezanou slamou alebo podložkami z PVC, aby sme plody chránili pred hnilobou a zablatením. Opravný rez broskýň robíme až do kvitnutia a pri poškodení púčikov jarnými mrazmi až do nasadenia plodov. Na ovocných stenách počas prvej miazgy ohýbame výhonky, vyväzujeme ich a robíme potrebný doplnkový rez. Pri nadmernej násade plodov môžeme koncom mája robiť ich prebierku na jabloniach, hruškách a broskyniach.
Od mája rastú vo voľnej prírode viaceré liečivé a iné rastliny vhodné na biologickú ochranu proti chorobám a škodcom (fytoterapia). Ekozáhradkári ich podľa návodov zberajú a sušia. Do ekozáhradky patrí aj trávnik, ktorý starostlivo ošetríme. V máji môžeme zakladať i nový trávnik.
V máji ohrozujú rastliny neskoré jarné mrazy. Zeleninu proti nim chránime vytvorením nízkeho tunelu nad ohrozenými záhonmi, keď na kostru z kovových oblúkov natiahneme PVC fóliu alebo netkanú textíliu. Pri nízkych porastoch môžeme fólie a textíliu voľne položiť a zaťažiť po bokoch zeminou. Po skončení nebezpečia mrazov tieto materiály z hriadok odstránime. Kvitnúce ovocné dreviny chránime najmä zadymovaním alebo jemným postrekom vodou. Záhradné rastliny ohrozujú viaceré choroby a škodcovia. O spôsobe boja proti nim v ekozáhradkách budeme postupne informovať.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.