B. K., Bernolákovo
Počas uplynulej zimy jahody poškodili predovšetkým dlhotrvajúce holomrazy. Ak ste z rastlín odstránili suché listy, s odstupom času ste si určite všimli, že v ich srdiečkach začali vyrastať nové lístočky. Po jarnom oteplení a náhlom prudkom ochladení rastliny zrejme utrpeli ďalší šok, no napriek tomu vám odporúčam ešte počkať s likvidáciou porastu. Po zlepšení počasia je vhodné rastliny prihnojiť a v prípade potreby aj zavlažiť.
* Ako sa dá účinne bojovať proti nádorovitosti hlúbovín? M. Z., Markušovce
Nádorovitosť koreňov hlúbovín spôsobuje slizovka Plasmodiophora brassicae. Darí sa jej predovšetkým v ťažkých kyslých pôdach, preto sa častejšie vyskytuje vo vyšších polohách stredného a východného Slovenska. Rastliny s postihnutými koreňmi zaostávajú v raste, žltnú a často aj odumierajú. Pôvodca ochorenia dokáže prežiť v pôde vo forme tzv. trvácich spór 4 až 6 rokov, preto sa v preventívnej ochrane treba zamerať predovšetkým na správne striedanie plodín. Navyše, popri hlúbovinách napáda aj buriny z čeľade kapustovitých, zvýšenú pozornosť preto treba venovať aj ničeniu burín. Špeciálne prípravky proti nádorovitosti hlúbovín zatiaľ nie sú u nás registrované. Keďže najdôležitejším opatrením je zvýšenie pôdnej reakcie na neutrálnu hodnotu, odporúča sa predovšetkým jesenná aplikácia vápenatých hnojív. V tomto období by ste mohli použiť dusíkaté vápno, ktoré treba do pôdy zapracovať najmenej tri týždne pred výsadbou hlúbovín.
* Ktorými prípravkami by som mohol zničiť kostihoj v záhrade?
K. S., Trebišov
Na chemické ničenie kostihoja, ale aj iných trvácich burín (napríklad pýr, pichliač, pupenec), môžete použiť herbicídy s účinnou látkou glyphosate (v malospotrebiteľskom balení napríklad Dominator, Fondo, Glialka, Glyfogan, Kapazin, Kaput, Roundup, Touchdown). Keďže glyphosate preniká do rastlín cez listy, buriny musia mať v čase aplikácie vyvinutú dostatočne veľkú listovú plochu. Z listov postupne prenikne aj do koreňov a počas dvoch až troch týždňov zničí celú rastlinu. Po odumretí burín môžete na ošetrenú plochu sadiť alebo siať všetky plodiny, pretože glyphosate sa v pôde rýchlo rozkladá a nezanecháva nerozložené zvyšky. Vzhľadom na spôsob účinku sa uvedené prípravky nemôžu použiť na ničenie burín v porastoch, ale len pred sejbou alebo výsadbou, prípadne po zbere pestovaných plodín.
Ing. JURAJ MATLAK