Signalizačná správa pre pestovateľov

Ošetrovanie viniča proti chorobám a škodcom sa začína na jar tzv. postrekom na sucho. Toto ošetrenie je zamerané proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Najvhodnejšia proti kučeravosti je biologická ochrana s použitím dravého roztoča Typhlodr

omus pyri. Jeho predaj je bežne dostupný, objednať ho však treba najneskôr v decembri predošlého roka. Chemická ochrana je preukazná najmä v tých vinohradoch, kde vlani roztoče spôsobili významnejšie škody. V zdravých viniciach nie je potrebná, iba sa zbytočne zvyšujú náklady. Jarný postrek viniča možno robiť v pomerne dlhom časovom rozpätí. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 15 oC. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, sú účinné prípravky SULKA a SULEX-20. Neskôr v štádiu pučania možno použiť prípravky SULIKOL K, THIOVIT a KUMULUS WG, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Od štádia pučania až do štádia troch listov sa používajú prípravky OLEOEKALUX a OLEOEKOL.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kvetovka jabloňová je pomerne známy i keď menej rozšírený škodca jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa puk neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou pologuľovitou „čapicou“. Vyššia škodlivosť však býva iba v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam iba v miestach pravidelných výskytov. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa len pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), avšak až pri teplotách nad 16 stupňov. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky CALYPSO 480 SC, KARATE 2,5 EC, KARATE 2,5 WG, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC. Po predjarnom postreku prípravkami OLEOEKALUX a OLEOEKOL pri teplotách nad 16 stupňov. je zabezpečený účinok aj proti kvetovke jabloňovej.

SkryťVypnúť reklamu

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Sú to drobné osičky, ktorých larvy sa môžu výnimočne v niektorých rokoch premnožiť a spôsobiť straty na úrode. Na slivkovinách škodia dva druhy, a to piliarka žltá a piliarka slivková. Rozlišujú sa farebnosťou, najmä zadočkov - piliarka žltá má žltohnedý a piliarka slivková čierny. Piliarky sa liahnu na jar v čase pred kvitnutím slivkovín. Je zaujímavé, že samičiek býva vždy oveľa viac ako samčekov. Vajíčka kladú jednotlivo priamo do kvetných pukov. Robia to tak, že pílkovitým kladielkom urobia zárez do pletiva kalicha a vložia doň vajíčko, ku ktorému ešte vpustia kvapôčku zvláštnej tekutiny. Takto vykladené vajíčko vyzerá zvonku ako hnedastá škvrnka, ktorú možno pomerne ľahko nájsť. Spolu nakladú asi po 60 až 70 vajíčok. O niekoľko dní sa liahnu larvičky, ktoré zo začiatku žerú dužinu pri povrchu plodu, neskôr prenikajú hlbšie a konzumujú aj budúcu kôstku. Počas svojho života zničí jedna larva niekoľko plodov. Posledný plod opúšťa veľkou čiernou dierkou a padá sama alebo aj s plodom na zem. Zahrabáva sa do pôdy, kde si spriada riedky zámotok, v ktorom sa zakuklí.

SkryťVypnúť reklamu

Zo sliviek býva najviac poškodzovaná odroda Domáca veľkoplodá. Ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na dostatočný účinok stačí jeden dôkladný postrek. Používajú sa prípravky s hĺbkovým účinkom – SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP alebo ZOLONE EC.

Ing. STANISLAV BAROK

ÚKSÚPOORF

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu