
Včely v súčasnosti prinášajú do úľov predovšetkým peľ. FOTO – ar
la nozémová nákaza. Veľké straty už hlásia včelári, ktorí chovajú desiatky včelích rodín.
Chladné počasie v apríli zasiahlo aj do jarného rozvoja včelstiev. Ako?
„Prudké ochladenie nepriaznivo vplýva na rozvoj včelstiev. Keďže plod v úli si vyžaduje teplotu až do 35 stupňov C, včely musia vynaložiť mimoriadne úsilie, aby takéto teplo vytvorili.“
Môžete odhadnúť ďalší rozvoj včelstviev?
„Včelstvá prezimované v chladnom počasí obmedzujú plodovanie, jednak preto, že sa im míňajú zásoby, ale aj preto, že nemôžu vyletovať za peľom, sladinou a vodou. Keď trvá takéto počasie dlhšie, rozvoj sa takmer zastavuje. V úľoch sú v súčasnosti prevažne staršie včely, ktoré majú za úlohu zabezpečiť novú generáciu mladých včiel. Ak majú dostatok energie a tukových zásob, sú zdravé a je ich dosť, o ďalší rozvoj sa po zlepšení počasia postarajú. Vývoj včelstiev sa za chladného počasia rozhodne spomalí a slabšie včelstvá, ktoré nemajú dostatok zásob, alebo sú pre ne nedostupné, pravdepodobne uhynú.“
Ako včely reagovali na sneh v severných okresoch?
„Sneh včelstvám neprekáža, problém je v tom, že v súčasnosti musia do úľov prinášať okrem sladiny predovšetkým peľové obnôžky. Ľudovo povedané sú ich chlebom, základnou potravou pre larvičky – mlaď, z ktorých sa vyliahnu včielky o 21 dní od položenia vajíčka. Keď nemajú dostatok peľu zo zimných zásob, ani z prvých jarných dní, keď mohli za ním vyletieť, nemôžu chovať kvalitnú, dobre živenú mlaď. Nedostatok živín obmedzuje rozvoj včelstiev a treba zdôrazniť, že nedostatok peľu negatívne ovplyvňuje aj plodovanie matiek.“
Menší počet včelstiev znamená nižšiu znášku peľu i nektáru, a teda aj slabšiu produkciu medu.
„Znáška bude určite nižšia, pretože včelstvá sa nedostanú do takej kondície ako pri dynamickom rozvoji po iné roky, keď prudké ochladenie v jarnom období nenastalo. Aj keď vegetácia nastúpi včas, včely už nebudú dostatočne kondične pripravené na znášku z ovocných stromov či z repky, prípadne z agátu.“
Ako treba pomôcť včelstvám, keby prišla ďalšia vlna ochladenia?
„Obozretní včelári podávajú včelám teplú vodu alebo teplý sirup, prípadne cukrovo-medové cesto. Čiže ich podnecujú. Ak si v jeseni odložili zásobné plásty s medom, peľom, môžu ich po odviečkovaní pridať do včelstiev, samozrejme, blízko k plodovému telesu, ale len za priaznivého počasia, respektíve pri ochladení mimoriadne rýchlym a šetrným spôsobom. Kŕmidlá musia byť pre včely ľahko dostupné, najlepšie vyhovujú rámikové a stropové, dostatočne uteplené.
Včelári môžu len veriť, že počasie sa zlepší, a tým sa rozvoj včelstiev urýchli. Za priaznivých dní môžu urobiť opatrenia na ich záchranu a rozvoj.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ