Dvojdňový informačný summit EÚ v Aténach, ktorého hlavným cieľom bolo privítať desať nových krajín pred vstupom do bloku, hľadal cesty ako spolupracovať so Spojenými štátmi v irackej otázke. Americký prezident George W. Bush však v stredu vyzval OSN, aby zrušila ekonomické sankcie proti Iraku, čo vyvoláva obavy z ďalšej debaty vrátane kontroly predaja ropy a chodu krajiny. EÚ a jej predstavitelia ideu privítali, ale ich vyjadrenia boli plné slov ako "podmienky" a "metódy", ktoré signalizujú, že nebude jednoduché nájsť cestu k ukončeniu 13 rokov trvajúcich
"OSN musí v Iraku zohrávať hlavnú úlohu, vrátane procesu vedúceho k vytvoreniu vlády irackého ľudu, využitia jej jedinečnej schopnosti a skúsenosti pri obnove povojnového štátu," uvádza sa vo vyhlásení gréckeho predsedníctva EÚ. V texte sa ďalej hovorí, že EÚ je povinná "zohrávať zásadnú úlohu v politickej a ekonomickej rekonštrukcii krajiny," čo naznačuje, že si neželá len prispievať formou humanitárnej pomoci alebo vyslaním dodatočných policajných síl. Vyhlásenie sa nezmieňuje o otázke sankcií, ktoré však boli významnou témou rokovaní na summite.
Sankcie sú hlavnou pákou na to, aby členovia Bezpečnostnej rady OSN, vrátane Francúzska, Nemecka a Ruska, nútili Washington poskytnúť OSN politickú úlohu v premene zničeného Iraku na prosperujúcu demokraciu. Washington chce rýchle zrušenie sankcií, aby Irak mohol predávať ropu a platiť za rekonštrukciu. Podľa rezolúcií OSN to však závisí od svetového spoločenstva, ktoré musí potvrdiť, že Irak nemá zbrane hromadného ničenia.
Lídri EÚ vo vyhlásení o Iraku tiež vyzvali, aby jednotky na čele s USA zaistili bezpečnosť obyvateľov, poskytli humanitárnu pomoc a chránili iracké múzeá a kultúrne dedičstvo. V súvislosti s Blízkym východom zdôraznili, že tzv. cestovná mapa pre izraelsko-palestínsky mier sa musí realizovať. Nezmieňuje sa o zbraniach hromadného ničenia, zvrhnutí irackého prezidenta Saddáma Husajna a ďalších otázkach, ktoré rozdelili EÚ ako aj BR OSN.