Viedeň 17. apríla (TASR) - Rakúske podniky sa musia obávať tvrdej konkurencie nových členov EÚ zo strednej a východnej Európy. Podľa vedeckého pracovníka rakúskeho ekonomického ústavu WIIW Petra Havlika, druhou krajinou, ktorú zasiahne východoeurópska konkurencia bude Francúzsko.
Rakúsku budú najviac konkurovať firmy z Maďarska a Poľska, kým české firmy sa zrejme budú viac orientovať na Nemecko a Írsko. Nové členské krajiny, bývalí členovia Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (okrem Slovinska), sa už dávnejšie rozlúčili so svojou priemyselnou orientáciou na ťažký a spracovateľský priemysel. Starým členom EÚ budú teraz konkurovať už v technologicky náročnejších odvetviach, vrátane stredne a vysoko náročných technologických činností.
Kandidátske krajiny prešli hlbokou štrukturálnou reformou už v prvej polovici 90. rokov, hoci nie všetky a vo všetkých oblastiach rovnako výrazne. Ich priemyselná štruktúra sa podľa štúdie nachádza niekde uprostred medzi slabo rozvinutým juhom EÚ a vysoko rozvinutým severozápadom spoločenstva. Po desaťročí zostupu a reštrukturalizácie je hospodárstvo kandidátskych krajín veľmi blízko európskemu rámcu z pohľadu produktivity a zamestnanosti.
Havlik poznamenáva, že rozšírenie EÚ neprinesie už nijaké dramatické zmeny priemyslu a to tak v starých a ani nových členských krajinách. Kandidáti dosiahli už vysoký stupeň začlenenia sa do EÚ.
Problémy sa môžu však vyskytovať v jednotlivých sektoroch - najmä oceliarskom - a v prihraničných pásmach medzi starými a novými členskými krajinami.
Pre zahraničných investorov sa v nových krajinách otvorí priestor najmä v službách, ktoré sú ešte slabo rozvinuté.
Informoval rakúsky denník Der Standard.