Ženeva 17. apríla (TASR) Trinásť rokov po páde komunizmu v Európe posunie Európska únia svoje hranice až k Ruskej federácii a Ukrajine. Členmi EÚ sa stanú aj tri pobaltské krajiny - bývalé sovietske republiky, uvádza v dnešnom čísle švajčiarsky denník Tribune de Geneve.
Noviny zdôraznili, že EÚ v stredu v Aténach spečatila historické rozšírenie na 25 členských štátov, keď predstavitelia členských aj kandidátskych krajín oficiálne podpísali objemný dokument. Väčšina z desiatich nových kandidátskych krajín sú bývalé štáty komunistického režimu: ide o Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Česko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko a Estónsko. Spolu s nimi do EÚ vstupuje aj Cyprus a Malta.
Tribune de Geneve pripomína, že desať nových krajín fakticky vstúpi do EÚ 1. mája 2004 s podmienkou, že prístupovú zmluvu ratifikujú v každom členskom štáte EÚ a ratifikovať ju musí aj každá kandidátska krajina. Nová EÚ bude mať 25 členských krajín a vyše 450 miliónov obyvateľov. Bude však chudobnejšia, lebo hoci počet obyvateľstva sa zvýši o 20 percent, jej bohatstvo vzrastie len o 4,6 percenta. Ide o najväčšie rozšírenie v dejinách budovania spoločnej Európy od založenia Európskeho spoločenstva v roku 1957, podotýka švajčiarsky denník.
Predstavitelia desiatich nových európskych krajín v stredu v Aténach čiastočne brzdili prejavy radosti, konštatuje denník v úvodníku. Avšak táto radosť zostane hlboko vo vedomí predstaviteľov aj obyvateľov pristupujúcej desiatky. Ak si súčasní politici v budúcnosti zapamätajú len okamih svojej kariéry, budú môcť svojim vnukom povedať: My sme priviedli krajinu do Európskej únie. Vedia, že majú pravdu. Rovnako vedia, že ešte mnohé ostáva urobiť. Noviny potom vymenovali, že bude potrebné ešte pozdvihnúť na požadovanú úroveň ekonomiku, ale aj rozhodnúť sa pre jednu z možných budúcich foriem únie: pre EÚ ako mocnosť alebo atlantickú EÚ, pre EÚ s politickým vplyvom alebo pre EÚ ako veľkým voľným trhom, pre jednorýchlostnú alebo dvojrýchlostnú EÚ. Nové európske krajiny sa ešte nerozhodli, podčiarkol Tribune de Geneve.