nnan, očakáva sa preto diskusia o Iraku. Podľa agentúry Reuters by z nej mala vzísť deklarácia, v ktorej únia podporí zásadnú úlohu OSN pri rekonštrukcii Iraku. Annan už v stredu hovoril s viacerými predsedami vlád a šéfom ruskej diplomacie Igorom Ivanovom. Rusko podčiarklo potrebu koordinácie ďalšieho postupu medzi členmi Bezpečnostnej rady Spojených národov. Podobne ako Brusel sa Moskva domnieva, že OSN by pri obnove Iraku mala mať hlavnú rolu.
Európskej konferencii, ktorá sa schádza od roku 1998, predchádzalo v stredu slávnostné podpísanie zmluvy o pristúpení ôsmich postkomunistických krajín, Malty a Cypru k Európskej únii (EÚ). Budúci členovia sa zhodli, že ide o historický deň a potvrdenie definitívneho pádu železnej opony. Predseda Európskej komisie Romano Prodi nevidí žiaden problém v ratifikácii v krajinách 15-tky. Teraz bude dôležité naučiť sa spolu žiť a robiť spoločnú politiku, predovšetkým ekonomickú a zahraničnú, konštatoval pre médiá.
EÚ podľa Prodiho výrazne pokročila v príprave inštitucionálnej reformy. Zostáva však dosiahnuť dohodu v základných otázkach, ako je zachovanie rotujúceho predsedníctva v Európskej rade alebo vytvorenie funkcie prezidenta, nezhody pretrvávajú aj v názoroch na rozdelenie právomocí medzi Európsku komisiu, parlament a radu. Návrh ústavnej zmluvy, ktorá určí budúce fungovanie únie, by mal predložiť predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard d`Estaign na júnovom summite v Solúne (Thessaloniky). V septembri by sa mala zísť medzivládna konferencia, kde chcú byť plnoprávne zastúpené aj budúce členské štáty.