Zavedenie novej irackej meny možno podľa amerických predstaviteľov očakávať v priebehu mesiacov po vytvorení novej irackej správy - čo môže podľa rôznych odhadov trvať šesť mesiacov aj rok.
Americkí predstavitelia citovaní agentúrou Reuters tvrdia, že dolárové platby budú veľmi dôležité pre opätovné naštartovanie ekonomiky, pričom Iračania sa budú musieť určitý čas vyrovnávať s paralelným používaním viacerých mien, vrátane dolára, eura, alebo mien susedných krajín, a irackých dinárov z čias vlády Saddáma Husajna.
"Našim cieľom číslo jedna je pokúsiť sa o čo najrýchlejšie obnovenie ekonomickej aktivity," vyhlásil pred novinármi v Kuvajte jeden z dvoch nemenovaných predstaviteľov.
Pravdepodobný odklad zavedenia novej meny podľa analytikov zvyšuje riziko roztočenia inflačnej špirály, dolarizácie ekonomiky, alebo dokonca návratu k stabilnejšiemu predsaddámovskému dináru, ktorý sa používa v oblastiach kontrolovaných Kurdmi na severe Iraku.
Predstavitelia vyhodnocujúci ekonomickú situáciu pre Spojenými štátmi vedenú administratívu, ktorá bude krajinu viesť do vytvorenia irackej administratívy, vyhlásili, že americká správa v najbližších dňoch každému irackému štátnemu zamestnancovi vyplatí mimoriadnu čiastku vo výške 20 dolárov, v prípade potreby môže takéto platby zopakovať.
"Toto nie je otázka dolarizácie ekonomiky, ale toho, aby zúfalí ľudia do rúk dostali peniaze, ktoré majú skutočnú hodnotu," vyhlásil jeden z amerických predstaviteľov.
Vzhľadom na to, že predchádzajúca iracká vláda neviedla žiadne štatistiky, počet štátnych zamestnancov sa odhaduje na 1,5 až 2,5 milióna. Celkový počet obyvateľov Iraku sa odhaduje na 26 miliónov.
Na núdzové výplaty USA čiastočne využijú 1,7 miliardy dolárov zo zmrazených irackých vkladoch.
1 ari