* kupujúci by mal kupované vozidlo dôkladne prezrieť a preskúšať odborníkovi, vrátane overenia výrobného čísla motora a podvozku (ak je číslo na spodku motora, treba vozidlo aj zdvihnúť), ďalej z predloženej dokumentácie, najmä protokolu z prehliadky STK, veľkého technického preukazu posúdiť, aké chyby vozidla sa zistili, či sa odstránili, koľko majiteľov vozidlo vystriedalo a podobne.
* prednosťou je kúpa vozidla od prvého majiteľa, o ktorom získame preferencie, že sa o vozidlo staral a zaobchádzal s ním šetrne, cez zimu ho garážoval.
* spísanie zmluvy nie je povinné, pretože nejde o predaj nehnuteľnosti, ale odporúča sa zmluvu s predávajúcim rozhodne uzatvoriť a popísať v nej aj stav vozidla, vrátane vyhlásenia predávajúceho, že vozidlo nebolo havarované a že kupujúcemu nezatajil žiadne závažné chyby.
Výhody
* odpadá poplatok, ktorý autobazár účtuje za sprostredkovanie kúpy.
Nevýhody
* problematické je uplatňovanie reklamácií, ktoré sa vo väčšine prípadov riešia len súdnou cestou.
* podpísaním zmluvy sa automobil ešte nestal majetkom kupujúceho. Stane sa ním, až po prepise vozidla na Inšpektoráte dopravnej polície. Ak predávajúcemu nemáte dôvod dôverovať, vyplaťte dohodnutú sumu priamo pri prepise na dopravnom inšpektoráte, alebo ihneď po ňom. Auto, ktoré ešte nie je prepísané, pokiaľ možno nepoužívajte, po nehode môžu nastať problémy.
Kúpa v autobazári
Výhody
autobazár vybaví všetky formality spojené s prepisom vozidla a prípadné zatajené chyby môže kupujúci reklamovať podľa Občianskeho zákonníka.
zmluva sa podpisuje v autobazári, kde sa aj zaplatí dohodnutá cena auta a kupujúci dostane doklad o jeho zaplatení.
Čo treba skontrolovať
treba overiť, či v prípade kúpnej zmluvy, ktorú predložil autobazár, ide skutočne o zmluvu o obstaraní predaja veci, alebo ide o zmluvu o sprostredkovaní, ktorú možno použiť len v obchodno-právnom vzťahu medzi dvoma podnikateľskými subjektami a nie medzi spotrebiteľom a predávajúcim.
zatajené závažné kvalitatívne chyby auta (napr. havária vozidla, jeho vyrovnávanie na stolici po narušení geometrie a stability, závažné zásahy do prevodovky a podobne) treba reklamovať len u predávajúceho, čiže v autobazári. Trvajte na vyriešení reklamácie autobazárom, aj keď tam sa budú snažiť reklamáciu nasmerovať k bývalému majiteľovi vozidla. Kupujúci auta je totiž v občiansko-právnom vzťahu s predávajúcim, čiže s autobazárom, ktorý má právo vymáhať od predchádzajúceho majiteľa náhradu prípadných škôd.
záruka na ojazdené auto má byť formulovaná v zmluve v súlade s § 620 Občianskeho zákonníka a je 6 mesiacov odo dňa kúpy. Nevzťahuje sa však na chyby vzniknuté v dôsledku primeraného opotrebovania automobilu vzhľadom na jeho vek a počet najazdených kilometrov a na chyby, ktoré sú uvedené v kúpnej zmluve, a s ktorými sa kupujúci oboznámil pred zakúpením auta.
(Zdroj: Slovenská obchodná inšpekcia)