Veľká noc pred tromi rokmi mala senzačný nádych – na Zelený štvrtok odpálili kukláči výbušninou dvere na Mečiarovej Elektre a odviedli ho na políciu. Vladimír Mečiar niekoľko týždňov ignoroval policajtov a odmietal prevziať predvolanie na výsluch. Mal vypovedať o neoprávnene vyplatených odmenách, o zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska a správe SIS, v ktorej boli návrhy na odstránenie prezidenta Kováča z funkcie.
V čase policajného zásahu boli v Elektre aj poslanci HZDS – Mečiar akciu čakal a oni mali byť svedkami.
Priaznivcov HZDS nahnevalo, že polícia si na predvedenie Mečiara vybrala sviatky Veľkej noci a využila ponúkajúcu sa paralelu s Kristovou poslednou večerou.
Poslanec opozičného hnutia Dušan Jarjabek s odstupom rokov hovorí, že išlo o brutálnu akciu: „Tak ako sa v súčasnosti ospravedlňuje parlament a vláda všetkým tým, ktorí trpeli za komunizmu, tak raz sa dočkáme toho, že sa niekto ospravedlní za tento brutálny čin a vinníci budú aspoň spoločensky postavení na pranier.“ Exminister vnútra Gustáv Krajči názor nezmenil a zásah stále považuje za neadekvátny. Podľa neho išlo o chybu, ktorá sa vypomstila: „Nemuseli sa ponáhľať. Verejná mienka bola proti Mečiarovi a zásahom sa zase obrátila v jeho prospech.“
Ján Čarnogurský, ktorý bol v tom čase ministrom spravodlivosti, odmieta, že by bol zásah brutálny. „Že odpálili dvere, ktoré zamkol? Nemal ich zamykať,“ hovorí Čarnogurský.
Faktom je, že Mečiar dnes súdnemu procesu za vyplatené odmeny nečelí. Kauza zhasla. Čarnogurský však tvrdí, že význam policajnej akcie tým nemožno znižovať – policajti zasiahli, lebo Mečiar nechcel prísť na výsluch. „Môže odmietnuť vypovedať, prípadne klamať, ale dostaviť sa musí,“ hovorí exminister spravodlivosti.
„Nebojte sa o mňa, ja sa ich nebojím,“ hovoril Mečiar, keď opúšťal Elektru. Vzdor a nechuť podriadiť sa zákonu, ktorú vtedy prejavoval, sú mu vlastné aj dnes. Odmieta predložiť svoje majetkové priznanie parlamentnému výboru pre konflikt záujmov. (sp)