BRATISLAVA – Po uzavretí poslednej z čiastkových zmlúv medzi Slovenskom a Svätou stolicou bude diskusia o prípadnej odluke cirkvi od štátu bezpredmetná. Politické strany, ktoré by ju chceli presadiť, budú mať mimoriadne sťaženú situáciu, pretože Slovensko by muselo vypovedať zmluvu s Vatikánom. „V takom prípade by však utrpel viac štát ako cirkev,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda.
Poukázal pritom na príklad Francúzska, kde bola cirkev po odluke „nútená upustiť od činností, ktorými pomáhala štátu“.
Zo štyroch čiastkových zmlúv už bola prijatá zmluva o duchovnej službe katolíkom v ozbrojených silách. V pripomienkovom konaní je návrh textu zmluvy o uplatňovaní výhrady svedomia z dielne ministerstva spravodlivosti a o katolíckej výchove a vzdelávaní z dielne rezortu školstva. Pracuje sa na návrhu textu poslednej zo zmlúv – o financovaní katolíckej cirkvi.
Gavenda tvrdí, že ani jedna zmluva nepôjde výrazne nad rámec súčasného statusu quo, aj keď žiadna iná krajina zmluvu o uplatňovaní výhrady svedomia s Vatikánom nemá.
Ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2002 označil predseda Smeru Robert Fico diskusiu o odluke cirkvi od štátu za aktuálnu, keď arcibiskup Ján Sokol vyzýval, aby ľudia nevolili bývalých komunistov, neveriacich a liberálov. Po voľbách sa diskusia o odluke neotvorila.
(tasr)