eho strana Baas. S dostatočnou formou irónie spolu s ním zanikne aj OSN," uviedol Perle vo svojom príspevku pre slovinský denník Delo. Podľa Perleho sa možno zachovajú niektoré časti OSN, ktoré sa zaoberajú "prospešnými záležitosťami". Píše rakúsky denník Der Standard v stredu.
"Zatiaľ čo v "oslobodenom" Iraku vychádzajú na povrch hrôzy 25-ročnej Saddámovej vlády, nesmieme zabudnúť, kto túto vojnu podporoval, a kto nie...," pokračoval Perle. Kvôli novým výzvam, pred ktorými stojíme v 21. storočí Perle, donedávna poradca Pentagónu, dúfa vo vytvorenie nového svetového poriadku. Fanatický terorizmus nezastavíme, ani neporazíme, ak vojnu "nevrátime tam, odkiaľ prišla". Preto budeme musieť niekedy použiť aj vojenskú silu proti krajinám, ktoré ochraňujú a podporujú terorizmus. Medzi týmito krajinami sú najnebezpečnejšie tie, ktoré vlastnia zbrane hromadného ničenia. Irak bol takou krajinou, ale na svete sú aj ďalšie. Chronická neschopnosť členských štátov Bezpečnostnej rady tieto krajiny primäť k rešpektovaniu rezolúcií OSN je zjavná. Je to úloha nad ich sily, povedal Perle.
Okrem toho je podľa neho nesprávne a nebezpečné prenechať ochranu svetového mieru Bezpečnostnej rade. To povedie len k tomu, že veľké morálne a možno životudôležité politické rozhodnutia budú ponechané na krajiny, ako Sýria, Kamerun, Angola, Rusko, Čína alebo Francúzsko (terajší členovia BR).
Kvôli zdráhaniu sa BR povoliť v irackom konflikte nasadenie sily, zanikla desaťročia trvajúca predstava o OSN ako ochrancovi svetového poriadku. Bezpečnostná rada urobila už aj predtým "slabé rozhodnutia". V 90-tych rokoch neuspela pri zamedzení vojny na Balkáne ani neochránila obete agresie vtedajšieho srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. "Spomínate si na Sarajevo, Srebrenicu a na masaker tisícov moslimov pod údajnou ochranou OSN ?" pýtal sa Perle a dodal, že ani kosovských moslimov nezachránila OSN pred srbskými jednotkami, uzatvoril Der Standard.