
Príslušník špeciálnej policajnej jednotky komunikuje vysielačkou počas hliadkovania pred budovou Zappeion Megaron v centre Atén, kde sa dnes začne summit Európske únie. FOTO - TASR/EPA
ATÉNY, BRATISLAVA – Po rokoch tvrdých rokovaní prišiel čas na slávnostné prejavy a symbolické gestá – európski politici dnes podpíšu v gréckych Aténach zmluvy o pristúpení ďalších krajín k Európskej únii.
Slovenskí politici museli na poslednú chvíľu vyriešiť problém, kto zmluvu podpíše. Do Atén napokon odletel aj prezident Rudolf Schuster, ktorý síce slovenskú delegáciu na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom formálne splnomocnil na podpis, požiadal však, aby mohol pridať aj svoj. O formálnom postupe rozhodne zrejme až Grécko. „Budeme mať záujem, aby prístupovú zmluvu podpísali všetci štyria, ktorí sú na to splnomocnení,“ povedal minister zahraničia Eduard Kukan.
S úplne iným problémom prišlo nedávno KDH, ktoré žiada ústavný zákon o zvrchovanosti v oblastiach bioetiky, zahraničnej politiky či priamych daní. Členské štáty únie síce majú v týchto oblastiach suverenitu, ale podpredseda KDH a hlavný vyjednávač s úniou Ján Figeľ tvrdí, že sa to môže v budúcnosti zmeniť a chce Slovensko proti tomu poistiť.
Figeľ hovorí, „nech pojem suverenity nestraší, lebo je výrazom snahy o zachovanie jednomyseľnosti pri rozhodovaní v citlivých otázkach“.
Bývalý šéf zahraničného výboru a socialista Peter Weiss považuje iniciatívu KDH len za snahu realizovať vlastnú agendu a za „tichý tlak na ideologizáciu štátu“.
(mar, čtk, sp)