
FOTO - ARCHÍV
Ženské plavecké disciplíny na olympiáde v Soule 1988 rozvrátili predpovede odborníkov. Nad vekom čerstvých držiteliek zlatých medailí krútili hlavou ešte viac. Tri víťazstvá si na krauliarskych tratiach vyplávala vychichotaná 17-ročná Američanka Janet Evansová. Maďarka Krisztina Egerszegiová mala len štrnásť, keď obrala favorizované Nemky Kathrin Zimmermanovú a Corneliu Sirchovú o najcennejší kov na znakárskej dvojstovke.
Myška, ako 173 cm vysokú budapeštiansku tmavovlásku všetci volali (Egér je v maďarčine myš), vyhrala v olympijskom rekorde a k zlatu z dvojstovky pridala striebro aj na polovičnej trati, keď do posledných metrov naháňala Nemku Kristin Ottovú. U našich južných susedov sa zrodila hviezda. S krehkým dievčatkom, ktoré vážilo len 45 kíl a malo o 19 kg menej než akákoľvek iná súperka v soulskom finále na 200 m, nik pred olympiádou nepočítal.
Na znaku bez konkurencie
K soulskému prvenstvu pridala Krisztina ešte štyri ďalšie. Znakársku dvojstovku vyhrala o štyri roky neskôr v Barcelone i na olympiáde v Atlante 1996. V okamihu atlantského triumfu sa stala len druhou plavkyňou histórie, ktorá v jednej disciplíne dokázala vyhrať tri razy za sebou. Po Dawn Fraserovej, ktorá vyhrala sto kraul v Melbourne 1956, Ríme 1960 i Tokiu 1964. Austrálčanka už nepridala žiadne ďalšie zlato, kým Egerszegiová sa môže hrdiť celkove piatimi olympijskými titulmi. V Barcelone vyhrala aj 100 m znak a 400 m polohové preteky. Päť individuálnych zlatých z OH žiadna iná žena nemá.
Dvesto metrov znak Krisztina milovala. Za šesť rokov od soulského triumfu na tejto trati prehrala jediný raz. Na ME v Bonne 1989 s Dagmar Haseovou. Tajomstvo jej úspechu tkvie aj v obrátkach. V roku 1991 Medzinárodná plavecká federácia zrušila nutnosť dotknúť sa pri otočke rukou steny a obrat nohami vycepoval Krisztinin tréner László Kiss k dokonalosti. Aj vďaka tomu sa Egerszegiová dočkala dvoch svetových rekordov. Jej čas z aténskych ME spred dvanástich rokov na 200 m znak (2:06,62) je dodnes svetovým rekordom.
Plavkyňa Spartacusu Budapešť je považovaná za najlepšiu maďarskú plavkyňu všetkých čias, veď k úspechom pod piatimi kruhmi pridala dva tituly majsterky sveta a deväť triumfov na európskom šampionáte.
„Vodičák“ na druhý pokus
Krisztina bola miláčikom médií, no na jej dennom rozvrhu sa nič nemenilo. Každé ráno vstávala o trištvrte na päť a počkala, kým ju mama vyprevadí spolu so smetným košom (smeti sa odnášali o piatej) k autu, kde už čakal „ujo Laco“. Tak hovorila trénerovi Kissovi. Do plavárne na ulici Kör ju vozil dovtedy, kým Krisztina dovŕšila dospelosť a mohla si urobiť „vodičák“. Jazdiť mala na čom, auto dostala od firmy Pharmavit, ktorá bola dlhé roky jej hlavným sponzorom.
Tatko vtedy žiadal skúšajúcich v autoškole, aby zabudli na jej meno a tí to dodržali. „Skúšky som nespravila. Musela som si ich pekne zopakovať. Tuším, prečo som ich vtedy neurobila. Večer sme dlho do noci natáčali silvestrovský program a ja som sa vôbec nedokázala sústrediť,“ zasmiala sa na príhode Egerszegiová.
Rozlúčka pred parlamentom
V aute na tréning skoro vždy dospávala. Prebrala sa až v telocvični, kde ťahala gumené laná či zdvíhala závažia. Až potom mohla do vody, kde zaberala do pol desiatej. A popoludní znovu. Tak si na denný režim zvykla, že ani po ukončení kariéry v roku 1996 ho pár mesiacov nemenila. „Bola to jedna z najväčších zmien v mojom živote. Nešlo len tak zo dňa na deň prestať,“ hovorí Krisztina.
Koniec mimoriadne úspešnej osemročnej kariéry oznámila asi dvom tisíckam fanúšikov krátko po olympiáde v Atlante. Na slávnostnom ceremoniáli pred budovou maďarského parlamentu, kde prezident Arpád Göncz odovzdal pamätné medaily úspešným maďarským olympionikom. „Plávanie je ťažký šport. Napriek tomu som v tomto športe niečo dokázala. Päť olympijských zlatých medailí o niečom svedčí,“ povedala Egerszegiová pri rozlúčke.
O konci činnosti uvažovala už dva roky predtým. „Pred svetovým šampionátom v Ríme som vonkoncom nevidela zmysel toho, čo robím. Veľmi živo si pamätám, ako som prišla domov a mamke oznámila, že končím. Tá chcela odo mňa iba toľko, aby som to išla oznámiť trénerovi. Ujo Laco ma dve hodiny pozorne počúval a mne v tej chvíli bolo jasné, že nebude také strašné, ak ešte do olympiády vydržím.“
Palacinky v myšacej diere
Po konci kariéry sa stala reklamnou tvárou farmaceutickej firmy, ktorá jej funkciu nazývala „hostiteľka“. Dnes je šťastne vydatá a teší sa z dvoch potomkov. Hoci už siedmy rok nesúťaží, stále je obľúbeným hosťom zábavných televíznych programov. „Stálo to za to. Šport mi pomohol spoznať samu seba,“ zhodnotila raz kariéru v jednom z rozhovorov. Ak už súhlasí s interview, rada ho absolvuje v „myšacej diere“. Tak sa totiž v preklade volá rodinná kaviareň, ktorá je v Budapešti neobyčajne populárna. Krisztinin otec János Egerszegi tam pristavil pivovar i pizzeriu, no dcéra inklinuje viac k sladkostiam. „Palacinky a zmrzlina, to som vždy milovala.“