Môžu stavebné úpravy v bytoch pôsobiť nepriaznivo na statiku domov?
„Môžu. Najmä preto, že v tomto smere neexistujú systémové kroky a užívatelia si práce vykonávajú nekoordinovane sami. Z toho vznikajú mnohé problémy.“
Ktoré úpravy sú zásahom do statiky?
„Úpravy nosných stien, rôzne otvory, zmena dverí a pod. Tieto úpravy najviac pociťujú susedia.“
Najčastejšie ľudia vymieňajú ľahké bytové jadrá a kúpeľne s WC si murujú.
„Bytové jadrá a rozvody vôbec sú vo veľmi zlom stave. Najmä jadrá z ľahkých dielcov nevyhovujú hygienickým požiadavkám. Ale tým, že sa ľahký materiál nahrádza masívnejším a hmotnosť sa zvyšuje, mal by celý objekt posúdiť statik.“
Schvaľujete hromadnú výmenu okien za plastové, ktorej podľahli nájomníci panelových domov?
„Áno, považujem ju za vhodnú. Ale treba dodržať nasledujúce zásady. Okná dodá a montuje kvalitný výrobca, ktorý má doklad o kvalite (certifikát, vyhlásenie o zhode), musí byť použitý minimálne trojkomorový systém vlysov okenného krídla a rámu. Zasklenie musí byť kvalitné, použité dvojsklo musí mať patričnú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla.“
Po namontovaní plastových okien sa v niektorých bytoch objavila pleseň. Čím to je?
„To nie je chyba okien. Ten, kto si ich dáva vymieňať, by mal vedieť, že dom by mal byť najskôr zateplený.“
Je vhodné zasklievať si balkóny a lodžie?
„Za vhodné by som to považoval vtedy, keď ide o ochranu balkóna pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Proti uvedenému riešeniu nemám námietky za predpokladu, že sa použije rovnaký systém s rovnakým členením na celej fasáde. Žiaľ, to sa nedodržuje a užívatelia živelne osadzujú rôzne systémy na rôznych materiálových bázach. Poškodzujú už i tak nevhodný architektonický výraz týchto domov.“
Akú balkónovú konštrukciu by ste odporúčali?
„Jednoduchú hliníkovú konštrukciu zasklenú jedným sklom. Najvhodnejšia je posuvná, prípadne vyberateľná konštrukcia.“
Môže byť balkón tesnený?
„To nie. Už aj z hygienického hľadiska, lebo potom by napríklad v obývačke alebo v kuchyni nebol dostatok vzduchu. „
Mnohí si však balkónom rozširujú obytnú plochu.
„To považujem za nevhodné a škodlivé najmä pre susedov. Tieto konštrukcie nie sú navrhované z hľadiska stavebnej tepelnej techniky. Vznikajú v nich veľké problémy s kondenzáciou vodnej pary. To spôsobuje zatekanie a výskyt plesní nielen v rekonštruovanom byte, ale najmä u užívateľov bytov v nižších podlažiach.“
Niektoré balkóny sú plechové. Je prípustné si ich vymurovať?
„Je to zaťaženie domu. Najmä ak by to urobili všetci nájomníci na trinástich poschodiach. To všetko sa prenáša do základov, tie môžu sadnúť a spôsobiť trhliny. Balkóny sú potom ťažšie a hrozí nebezpečenstvo trhlín.“
JARMILA HORÁKOVÁ