FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Prvé slovenské paneláky majú už skoro polstoročie a je v nich takmer milión bytov. Tie však potrebám súčasných obyvateľov prestávajú vyhovovať.
Paneláky sa nielen fyzicky opotrebúvajú, ale aj morálne zastarávajú. Čoraz viac ľudí vymieňa nevyhovujúce kúpeľňové jadrá po vypršaní ich životnosti, podlahové krytiny, dvere, okná, povrchovú úpravu stien.
Peniaze na rekonštrukciu možno získať v stavebných sporiteľniach ako stavebný úver, zobrať si hypotéku či spotrebný úver.
Rekonštrukciami si ľudia zvyšujú priestorový komfort, ktorý bol pri pôvodných návrhoch poddimenzovaný. Architekti v šesťdesiatych či sedemdesiatych rokoch obyvateľov sídlisk vtesnávali do maličkých kuchýň, priechodných kúpeľní, izieb s viacerými dverami. „Máme dvoch dospievajúcich synov, potrebovali sme im v byte vydeliť väčšiu izbu. Pustili sme sa do komplexnej rekonštrukcie petržalského bytu. Máme šťastie, lebo má aj halu, ktorú sme po vybúraní priečky spojili s maličkou izbičkou. Tak nám vznikla veľká obývacia izba spojená s kuchyňou a pôvodnú obývačku sme mohli prenechať synom,“ hovorí pani Klaudia.
Rodina Martináková z Nového Mesta nad Váhom si zase zväčšila kúpeľňu a WC na úkor chodby.
Po odchode detí zmenili panelákový byt aj Bacovci z Liptovského Mikuláša. Namiesto nefunkčných dverí majú oblúky, zmenili vchod do kuchyne, v kúpeľni vymenili vaňu za sprchovací kút.
Predstava útulného bývania je spojená s vŕtaním, búchaním, rezaním do panelu.
Aby sa nestalo, že nám dom „padne na hlavu“, treba všetky vážnejšie stavebné úpravy nahlásiť na stavebnom úrade. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta od 10-tisíc do 25-tisíc korún. Každý vážnejší zásah do nosných stien alebo stropov treba konzultovať so statikom.
(or, sr)
Najčastejšie rekonštrukcie
výmena jadra okien podláh výmena kuchynskej linky zasklievanie lodžií rekonštrukcia kúpeľní atoaliet výmena vnútorných dverí