
Zatiaľ prišlo len na Saddámove sochy, vodca je nezvestný. FOTO - ČTK/AP
Spojeneckí vojaci si spravili množstvo fotografií pri Husajnových sochách a podobizniach. Husajna však stále nemajú a ak už nežije, tak o tom zatiaľ nevedia. Vzorky Saddámovej DNA, ktoré vraj majú, zatiaľ nemôžu použiť. Chýba im najdôležitejšia trofej tejto vojny.
Spojenci Husajna potrebujú, či už mŕtveho, alebo živého. Podarilo sa im ovládnuť všetky významné mestá v krajine a zablokovať aj väčšinu ciest, ktoré vedú z krajiny. Majú Bagdad aj Tikrít. Napriek tomu netušia, čo je s Husajnom.
„To je otázka za milión. Môže byť pochovaný v troskách jedného zo svojich palácov. Mohol uniknúť do ďalšej krajiny. A môže byť v Tikríte,“ hovorí Henner Fuertig, odborník na Irak z nemeckého inštitútu pre Blízky východ. „Nikde na svete nebude v bezpečí, príliš sa zašpinil krvou.“
Ak sa vojna skončí bez toho, že by bol známy osud jej hlavného hrdinu, pre spojencov to bude veľká nepríjemnosť. Trapas. Od začiatku vojny proti terorizmu sa im totiž nepodarilo chytiť ani jedného z najväčších lotrov, po ktorom idú. V roku 2001 bez problémov ovládli Afganistan, ale vodcu Talibanu muláha Muhammada Umara ani šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina nedostali. Ich osud je dodnes záhadou. Obaja muži sa stali mýtickými osobami a priťahujú obrovskú pozornosť.
Podobný efekt sa prejavuje už aj u Husajna. „Niektorí ľudia ho už vraj premenovali na Rockyho Blízkeho východu a veria, že prežil a vráti sa späť,“ upozorňuje analytik Gustav Lindström z parížskeho Inštitútu pre bezpečnosť.
Aj preto je vo vojne, ktorá je vždy prezentovaná ako súboj dobra so zlom, dôležité nepriateľského vodcu nespochybniteľne pokoriť. Až potom pešiaci pochopia, že ďalší boj už nemá cenu.
Veľa sa špekuluje, že Saddám by sa mohol skrývať v susednej Sýrii. Prezident Bašír Asad to popiera. Ani analytici oslovení agentúrou Reuters si to nemyslia. Fuertig predpokladá, že Sýrčania si uvedomujú, do akého nebezpečenstva by uvrhli krajinu, keby Saddámovi tajne poskytli azyl. „Ak by opustil Irak, vydal by sa v cudzej krajine svojim ochrancom na milosť,“ hovorí Lindström.
Čoho sa teda dá ešte pri pátraní po Sadddámovi chytiť? Nie je toho veľa, veď nie je jasné ani to, kedy naposledy verejne vystúpil pred vojnou. Dá sa predpokladať, že mal čas pripraviť si únikové cesty. Mal k dispozícii tajné služby a dostatok peňazí. Čo mu chýbalo, boli priatelia a znalosť okolitého sveta.
„Myslím, že je stále v Bagdade, Američania ešte nekontrolujú celé mesto,“ hovorí expert na Irak Toby Dodge z univerzity v britskom Warwicku. „Pravdepodobnejšie je, že je v kryte pod zemou ako nad zemou. Ale je to ťažké odhadnúť,“ hovorí Lindström.