
Sýrčania čítajú miestne noviny. Spojené štáty sýrsku vládu opakovane obvinili, že má chemické zbrane. FOTO - REUTER
ne politických pohrobkov Saddáma Husajna, keby prestal poskytovať zázemie popredným teroristickým organizáciám a keby zabudol na ambície na poli zbraní hromadného ničenia. Američania Sýriu obviňujú, že majú chemické zbrane.
Aj americký spojenec Veľká Británia, ktorá je vo vyjadreniach na adresu Sýrie zvyčajne opatrnejšia, včera ústami ministra zahraničných vecí Jacka Strawa konštatovala, že krajina musí dokázať, že nepatrí medzi „darebácke štáty“.
Americký stupňujúci sa tlak na Sýriu, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou neskončí vojenským zásahom, ale skôr ekonomickými či politickými sankciami, sa stretáva s odporom časti Európy, arabských štátov aj svetového spoločenstva. Všetci zhodne tvrdia, že nátlak na Damask a náznaky washingtonských „jastrabov“, že Sýria by mohla byť ďalším americkým terčom, môžu viesť k destabilizácii celého regiónu s nedozernými následkami.
Španielsko, jeden z najhlasnejších európskych podporovateľov Američanov v irackej vojne, tvrdí, že Sýria je jeho priateľom, a nie terčom.
Naopak, s Američanmi sa stotožňuje Izrael, ktorý je cieľom teroristických útokov, často riadených práve z teroristických centrál v Damasku. Podľa niektorých zdrojov premiér Ariel Šaron poskytol Washingtonu zoznam požiadaviek, ktoré by mal predložiť Sýrii na splnenie. Izraelské médiá sa netaja tým, že zmena režimu v Sýrii by mala pre židovský štát oveľa väčší význam ako pád Saddáma.
Na americké obvinenia včera reagovala sýrska vláda. Označila ich za nepodložené a vymyslené. Damask konštatuje aj to, že sa za nimi skrývajú „dobyvačné zámery“ Izraela.
Bývalý inšpektor OSN v Iraku Richard Butler pre BBC povedal, že existujú dôkazy o sýrsko-irackej spolupráci na vývoji chemických zbraní.
(mik, reuters)