
Vyslanec Bieleho domu v Iraku Zalmay Khalilizad (stojaci) hovorí so zástupcami rôznych skupín irackej opozície. FOTO - ČTK/AP
Dohodli sa len na tom, že sa o desať dní znovu stretnú. Ostatné body záverečného komuniké nepodporili všetci. Hovorí sa v nich, že budúca vláda by mala byť demokratická a federálna. Vládnuť by mal zákon a ženy by mali mať rovnoprávne postavenie.
Nový Irak sa rodí ťažko. Isté je, že to bude trvať dlhšie ako celá vojna.
Američan Jay Garner, ktorý by mal viesť dočasnú civilnú správu Iraku, na začiatok stretnutia povedal: „Dnes sa začínajú dejiny slobodného a demokratického Iraku.“
Už vtedy bolo jasné, že to nebude také jednoduché: na rokovania neprišli predstavitelia hlavnej skupiny šíitov a líder exilovej opozície, ktorého si vybral za svojho koňa americký Pentagon.
Mnohým Iračanom prekáža, že na čele dočasnej vlády by mal byť penzionovaný americký generál Jay Garner, ktorého dosadila Bushova vláda. Tisícky šíitov preto v neďalekej Násiríji demonštrovalo.
Západní spravodajcovia sa zhodujú, že na rokovaní to vyzeralo, akoby jedinou vecou, ktorá spája najrozličnejšie iracké opozičné skupiny, bola snaha nevyzerať ako bábky v rukách Washingtonu.
„Nie Amerike, nie Saddámovi,“ kričali šíiti v Násiríji. Čoraz viac Iračanov tak jasne odkazuje Američanom, že si chcú vládnuť sami. Ďakujú im za oslobodenie od Saddáma, nechcú však ich pomoc.
Na leteckej základni na juhu Iraku sa pôvodne malo zísť približne 60 irackých lídrov: od radikálnych šíitov, sunnitov a Kurdov, po umiernenejšie exilové skupiny, monarchistov. Kvôli Garnerovi a pre americké plány na zotrvanie ich jednotiek v krajine však mnohí neprišli.
Najväčším sklamaním Bieleho domu je Ahmed Šalabí. Toho si ľudia okolo ministra obrany Donala Rumsfelda vytypovali ako budúceho potenciálneho irackého lídra. Na stretnutie však poslal len svojho zástupcu.
Priebeh rokovaní nie je prekvapením. Experti od začiatku upozorňovali, že v krajine s takým rôznorodým etnickým a náboženským zložením sa bude demokratická vláda zostavovať s obrovskými problémami.
Britský minister zahraničia Jack Straw sa usiloval stlmiť rozčarovanie z prvej schôdzky a zdôrazňoval, že to je len začiatok a že podobných stretnutí bude viacej. Šalabího hovorca povedal pre BBC niečo podobné. Akurát naznačoval, že ďalšie stretnutia by nemuseli organizovať Američania. Už čoskoro by sa mohli stretnúť v Bagdade. (kos, reuters)