
Ben Affleck a Josh Hartnett. FOTO - ANDREW COOPER
7. 2001
Občas sa stane, že firma zaplatí študentov, aby otĺkli omietku na jej sídle a vyhodí peniaze za nové omietnutie budovy. Mládež na zvedavé otázky, prečo treba prácne odstrániť niečo, čo by stačilo vymaľovať, dostane šokujúco vyčerpávajúcu odpoveď: „Chlapci, máme to v rozpočte.“ Za najväčší balík peňazí, aký kedy kto do filmu vrazil, vznikol pokus o nahradenie hneď dvoch časom ošarpaných, ale inak dobrých filmov - Tora, tora, tora a Tridsať sekúnd nad Tokiom. Do troch hodín sa zmestí mnoho záberov, a tak je prvá tretina Pearl Harboru navyše ďalšou romantickou komédiou typu - táto kráska a tento herec spolu ešte nehrali. Dohromady to dáva tri filmy za jedno vstupné. Kto by odolal?
História zostala opäť nevypočutá, ale veď vlastne išlo len o to, aby sa film podobal na historické fotografie. (Poznámka pre slovenských výrobcov titulkov - nič by to nezachránilo, ale výkrut nie je vývrtka a zo žiadneho z typov lietadiel, ktoré uvidíme, sa nedalo katapultovať.)
Diváci sa zasmejú na prehnanom pátose, ale môže byť film vecný, ak ide o národnú hrdosť a najslávnejší výprask? Komicky skôr pôsobí forrestgumpovská hlavná postava Bena Afflecka. Nie tým, že jeho hrdina Rafe McCawley je dyslektik, ale tým, ako ho scenár namontoval do všetkých dôležitých historických udalostí. Keby Pearl Harbor trval o dve hodiny dlhšie, stal by sa McCawley nepochybne aj prvým americkým kozmonautom.
Predpokladajme, že dlhý veselý začiatok filmu mal pomôcť, aby vynikli hrôzy útoku, ktorý aj do ľahkomyselnej Ameriky priniesol vojnu. Kontrastu ale viac svedčí skratka, a preto je najsilnejšou scénou krátka chvíľa, keď Američan fasuje v Británii (áno, aj sem sa pozrieme) rozstrieľaný Spitfire, ktorý už jeho pôvodný pilot nebude potrebovať. Okrem nej je originálnych nápadov pomerne málo.
Nakrútiť film na motívy skutočnej udalosti napadne kdekomu a nadstavbou má byť neuveriteľná zápletka: „Dvaja priatelia, vojaci, sa zamilujú do tej istej ženy z vojenského prostredia.“ Presne ako v Annaudovom Stalingrade a to isté nás čaká i vo Svěrákovom Tmavomodrom světe. Začína sa kríza námetu.
Kombinácia veľkolepej strieľačky (tá sa podarila) a vojnového i láskového utrpenia však funguje. („Občas som sa nepozerala a na konci som plakala.“) Vtedy ani neprekáža, že sestrička, ktorú hrá Kate Beckinsalová, je priraďovaná ako frajerka dvom hlavným hrdinom striedavo, mrazivým systémom „živý berie“.
Do Japonska mala prísť kratšia verzia veľkofilmu, v ktorej chýbajú scény, keď sú Japonci zbabelí. Nič také nevidieť ani v slovenských kinách, možno sme aj my dostali zostrihaný film. Veď v 1941 roku sme boli dobrými kamarátmi dobrých kamarátov Japonska.
Tvorcovia priznávajú, že bez naozajstnej vojenskej techniky, ktorá pamätá napadnutie prístavu, sa film dokonale autenticky nedá nakrútiť. Keďže taká už často neexistuje (napríklad správna verzia japonskej stíhačky Zero), používali modernejšie typy, čo si všimne i laik. Až raz počítače umožnia, aby na plátne ožili stroje, ktoré už fyzicky neexistujú, nepochybne sa bude nakrúcať ďalšie pokračovanie Pearl Harboru. Neviem, či sa viac neteším na Rockyho 6.
BORIS ZEMKO