
FOTO AUTORKA
Nádrže na severe Slovenska naďalej vypúšťajú. Zakalená voda Váhu obrovskou rýchlosťou unáša kmene a konáre stromov, odpadky, ale aj uhynuté zvieratá. „Nechcel by som sa tam ocitnúť,“ nechá sa počuť mladý muž, ktorý spolu s ostatnými pozoruje rozbúrenú hladinu z bezpečia budatínskeho mosta. Z pivničných okienok rodinných domov, stojacich tesne pri rieke, vykúkajú hadice, ktorými odteká voda z pivníc.
„Teraz je to už dobré. Kedysi sme sa po ulici bežne člnkovali,“ spomína na dávne časy asi 80-ročná obyvateľka mestskej časti Budatín. To bolo ešte pred vyhĺbením koryta Váhu o približne osem metrov.
Už niekoľko dní je na celom úseku Váhu vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom je zvýšený odtok vody z Oravskej priehrady a Liptovskej Mary, ktoré sú súčasťou Vážskej kaskády. Po dvojtýždňových dažďoch bola prekročená ich maximálna prevádzková hladina. „Aby sa mohli bez problémov zachytiť ďalšie povodňové vlny, musíme touto reguláciou chrániť retenčný, ochranný priestor nádrží,“ hovorí Pavol Zachar z vodohospodárskeho dispečingu Povodia Váhu. Z Oravskej priehrady voda odteká rýchlosťou 440 metrov kubických za sekundu, z Liptovskej Mary 180 metrov kubických. Prietok sa Váhu sa zvýšil o 600 kubických metrov za sekundu. Druhý stupeň je naďalej vyhlásený aj na vodných dielach Krpeľany a Hričov. „Hladina Váhu sa síce zvýšila, no vodné diela chránia dediny pred úplným zatopením,“ hovorí Zachar.
Potvrdili sa aj predpovede a dažde zapríčinili vyhlásenie 3. stupňa povodňovej aktivity na celom úseku rieky Kysuca. Po intenzívnych skorých ranných dažďoch sa rieka vyliala a zaplavila cesty, pivnice domov a pôdu v Svrčinovci, Skalitom, Čadci a Kysuckom Novom Meste. Rieka, v ktorej sa pri jej sútoku s Váhom Žilinčania s deťmi bežne kúpu, včera ráno niekoľkonásobne stúpla, počas dňa sa však už upokojila.
ANDREA HARMANOVÁ