
Na Slovensko sa zatiaľ vrátila asi 15-členná skupina, ďalší by mali prísť v najbližších dňoch. FOTO - TASR
Rodičia chlapcov i oni samotní vidia problém inak. Veľká časť zo skupiny, ktorú po zadržaní z krajiny vyhostili, pochádza z Banskej Štiavnice.
Na Slovensko sa zatiaľ vrátila asi 15-členná skupina, ďalší by mali prísť v najbližších dňoch. Jedného mladíka údajne ešte stále zadržiavajú.
Ako nám povedal Vladimír Poprac, otec jedného z chlapcov, ktorý sa vrátil v prvej skupine, mladí Slováci odišli do Aradu 21. apríla pracovne na rok prostredníctvom pražskej firmy Nemer. Firma s nimi uzavrela pracovné zmluvy s tým, že v krátkom čase im vybaví pracovné povolenia. Keď prileteli do Izraela, prácu zabezpečenú nemali a zháňali si ju sami.
Až na urgencie rodičov začala firma Nemer nezvládnuteľnú situáciu riešiť. Napriek tomu sú aj teraz rodičia presvedčení, že za problémy ich detí môže táto sprostredkovateľská firma. Do 16. júla išlo všetko bez väčších problémov.
„V piatok pred týmto osudným dátumom sa začalo niečo dať. Človek, ktorý ich mal na starosti, vrátil chlapcom pasy, ktoré im predtým odobrali. Nový minister práce Izraela už v tom čase rozbiehal kampaň proti zamestnancom z rôznych končín Európy, ktorí tu pracovali načierno.“
V pondelok 16. júla prišla po chlapcov a dievčatá izraelská polícia. Môjho syna odviezli do väznice pri Tel Avive. Bol na izbe so štyrmi Číňanmi, prvé dni nedostával jesť,“ hovorí V. Poprac.
Rodičia sa na diaľku snažili urobiť pre svoje deti maximum a ihneď sa obrátili na ambasádu. Ich deti mali, našťastie, pri sebe mobilné telefóny a mohli ich o všetkom informovať.
„Najviac nás šokovalo, že sa k nim správali ako k zločincom. Hoci ich nijako fyzicky nenapádali, predsa je len otrasný pocit, keď vám dajú na ruky putá,“ dodáva V. Poprac. Rodičia považujú za najväčšie šťastie to, že ich deti sú doma. Tento prípad je ale podľa nich mementom. Keby mladí získali po skončení školy prácu doma, nemuseli by ju ísť hľadať do zahraničia.
KVETA FAJČÍKOVÁ