BRATISLAVA - Novela Exekučného poriadku, ktorú parlament prijal v skrátenom legislatívnom konaní, načas zachránila pred exekúciami nemocnice i zdravotné poisťovne. Do 31. januára 2002 nebude možné exekvovať majetok poisťovní, nemocníc, lekární, lieky a zdravotnícke pomôcky.
Spoločnosti, ktorým zdravotnícke zariadenia dlhujú, sú nespokojné. Spoločnosť All Finance Services, ktorá sa zaoberá vymáhaním dlžôb lekárnikov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne, sa obrátila otvoreným listom na prezidenta Rudolfa Schustera. Zmenu exekučného zákona označila za nekoncepčný krok. Prezidenta vyzýva, aby podrobne sledoval zlú situáciu v lekárnickom reťazci a nepodľahol politickým tlakom. „Takto získané neohroziteľné postavenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne ako dlžníka by spôsobilo ešte vážnejšie poruchy vo fungovaní finančných tokov v zdravotníctve,“ uvádza člen predstavenstva All Finance Services Pavol Krupa. V prípade, že lekárnikom nebude priznané zákonom stanovené právo, bude spoločnosť nútená obrátiť sa na medzinárodné organizácie a inštitúcie.
Len v prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne bolo na jej účtoch pre prebiehajúce exekučné konania denne blokovaných priemerne 50 miliónov. (mar)