Londýn 15. apríla (TASR) - Nad oprávnenosťou vojny v Iraku a jej obeťami sa vo svojom najnovšom vydaní zamýšľa britský týždenník New Statesman, podľa ktorého by sa okrem zabitých irackých civilistov nemalo zabúdať ani na vojenské obeti.
"Nemali by sme akceptovať názor, že smrť vojakov sa neráta a že každý, kto si na seba navliekol irackú vojenskú uniformu, je zlý. Faktom totiž je, že mnohí irackí vojaci sa postavili na odpor viac zo strachu zo Saddáma Husajna, než z oddanosti k nemu. Medzi mŕtvymi irackými vojakmi muselo byť veľa nedobrovoľných odvedencov, ktorí mali tiež svoje sny, manželky, sestry, rodičov a deti."
New Statesman sa ďalej pozastavuje nad - v týchto chvíľach často diskutovanou témou - oprávnenosťou vojny. Priame dôkazy o obávaných zbraniach hromadného ničenia sa zatiaľ nenašli, rovnako ako dôkazy o prepojení Saddámovho režimu s teroristickou organizáciou al-Káida.
A čo túžba Iračanov po slobode? pýta sa New Statesman. "Mnohí z nich sa pochopiteľne radujú zo Saddámovho pádu, ale to, či oslavy prežijú anarchiu, sa ešte len ukáže.
Časopis si na záver úvodníku neodpustil ironickou poznámku: Možno, že Iračanov čaká v budúcnosti mier, prosperita, sloboda a demokracia, bude ho obdivovať zvyšok arabského sveta, a namiesto toho aby sa zjavovali noví bin Ládinovia, budú si mladí Arabi skutočne myslieť, že kapitalizmus je spása. A americký minister obrany Donald Rumsfeld bude možno nasledovať Matku Terezu a zasvätí zvyšok života chudobným v Kalkate.