Bratislava 15. apríla (TASR) - Ak iniciátori referenda o vstupe SR do NATO splnia podmienky na jeho vypísanie, prezident SR Rudolf Schuster je pripravený vyhlásiť ho napriek tomu, že jeho dnešným podpisom prístupovej listiny k Severoatlantickej zmluve bol zo strany SR zavŕšený proces ratifikácie vstupu Slovenska do NATO.
Podľa vlastných slov však prezident pochybuje o tom, že sa petičnému výboru podarí zozbierať potrebných 350 tisíc podpisov. Organizátori petičnej akcie by si mali uvedomiť, že parlament prijal uznesenie o pripojení k Washingtonskej zmluve štvorpätinovou väčšinou, čo je dokonca viac ako ústavná väčšina, zdôraznil dnes prezident pred novinármi.
Spolu s premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským sa zhodli na tom, že by nebolo vhodné meniť legislatívu upravujúcu inštitút referenda, ani v súvislosti so spomínanou petičnou akciou, ani kvôli blížiacemu sa referendu o vstupe SR do Európskej únie. "Nebol by to správny krok, preukázali by sme ním iba svoju slabosť. Úvahy o zmene ústavného stavu sú špekulatívne," konštatoval Hrušovský.
Prezident Schuster ďalej zdôraznil, že s ratifikáciou vstupu SR do NATO by nemali byť problémy, čo potvrdil počas jeho minulotýždňovej návštevy v USA aj americký prezident George Bush. Podľa premiéra Dzurindu sa dnešným dňom napĺňa jeden z najdôležitejších cieľov politickej reprezentácie, ktorej dali občania dôveru v roku 1998 a ktorú potvrdili aj vo vlaňajších parlamentných voľbách.
Úvahy o prípadnom rozmiestnení vojsk NATO v SR prezident SR označil za smiešne a zavádzajúce. Sú orgány, ktoré by o tom museli rozhodnúť, ja s tým ale problém nemám, povedal.
Trojica najvyšších ústavných činiteľov ešte pred slávnostným aktom podpisu prístupovej listiny k Severoatlantickej zmluve prezidentom prijala uznesenie, v ktorom sa okrem iného uvádza, že SR týmto krokom završuje "obdobie transformácie, ktoré nám v uplynulom desaťročí prinieslo nepríjemnú, no poučnú skúsenosť z medzinárodnej izolácie, aj satisfakciu za schopnosť vymaniť sa z nej a získať si dôstojné medzinárodné postavenie". Podpísaním prístupovej zmluvy sme podľa Hrušovského, Schustera a Dzurindu dali členským krajinám NATO "jednoznačne najavo nielen voľbu garancií vlastnej bezpečnosti, ale aj odhodlanie prispieť ku kolektívnej obrane spojencov v aliancii a k obrane spoločne zdieľaných hodnôt".