
Slovenská plavkyňa Martina Moravcová (na snímke so svojím trénerom Stevom Collinsom) skončila vo včerajšom finále 200 m voľný spôsob na 9. MS v japonskej Fukuoke časom 1:59,29 min až na 5. mieste.
. FOTO TASR - RÓBERT POLAŠČIN
FUKUOKA - Ani druhé z troch finále na MS v plávaní vo Fukuoke 200 m voľný spôsob nevynieslo Martinu Moravcovú na stupeň víťazov. Obhajkyňa striebra z OH v Sydney i z MS 1998 v Perthe na tejto trati skončila až piata v treťom najlepšom čase kariéry - 1:59,29. Na zlato, ktoré nečakane získala 18-ročná Austrálčanka Giaan Rooneyová, potrebovala plávať o 72 stotín rýchlejšie, od bronzovej Rumunky Potecovej ju delilo 44 stotín. Martina rovnako ako v stredu na stovke začala nádejne, po polovici trate bola druhá za Austrálčankou Grahamovou s minimálnou stratou, potom ale opäť nedokázala finišovať podľa svojich predstáv. „Stratila som na nej v porovnaní s olympijským časom osem desatín a to je dosť. Jednoducho to už rýchlejšie nešlo,“ priznala Martina.
Šiesty finálový deň šampionátu lákal najmä krauliarskou stovkou mužov a tá stála za to. Nečakane vyhral víťaz päťdesiatky Američan Anthony Ervin o jednu desatinu sekundy pred Holanďanom Pietrom van den Hoogenbandom. Austrálsky miláčik šampionátu Ian Thorpe sa napokon nedočkal ani medaily, bronz mu vyfúkol Švéd Lars Frölander. Thorpe si to vynahradil v štafete na 4 x 200 m v. sp., kde ako finišman doviedol Austráliu k titulu a seba k piatej zlatej na MS. Ako inak, vo svetovom rekorde.
Včerajšok bol americkým dňom, zo šiestich finálových disciplín vyhrali presnú polovicu. Vlajka USA stúpala na stožiar po znakárskej dvojstovke mužov. Zásluhou 18-ročného Aarona Peirsola, ktorý časom 1:57,13 vytvoril rekord šampionátu. „Oslávim tento titul návštevou minimálne dvadsiatich barov v meste. A medailu venujem všetkým fanúšikom vrátane šarmantnej Japonky, ktorá pri slávnostnom ceremoniáli stála vedľa mňa,“ povedal dobre naladený víťaz.
Udalosťou večera bola aj prehra Ukrajinky Jany Kločkovej na polohovej dvojstovke. Fenoménka polohových pretekov neprehrala na tejto trati od MS v krátkom bazéne v Hongkongu 1999, kde ju nabila naša Moravcová. Včera jej šnúru neporaziteľnosti zlomila Američanka Martha Bowenová. „Panebože, to nie je možné, veď som si zlepšila osobák o dve a pol sekundy,“ neverila svojmu úspechu Bowenová, ktorá titul venovala Bohu. „Dal mi talent a silu, aby som to dokázala.“
O druhý svetový rekord dňa sa v semifinále 50 m motýlik postaral Austrálčan Geoff Huegill, keď výkonom 23,44 prekonal svoje vlastné maximum z OH v Sydney o 16 stotín.