Mníchov 15. apríla (TASR) - Pre Európu sa stal Irak na dlhé mesiace synonymom zlyhania. Za to, že starý kontinent pôsobí v tomto prípade dojmom absolútnej nemohúcnosti, zodpovedá 15 vlád členských krajín únie, ktorí z nej urobili politickú obeť vojny oveľa skôr, ako na Bagdad dopadli prvé americké bomby, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
V momentálnom spore okolo mierového usporiadania Iraku sa Európania pokúšajú nájsť opäť to, čo nenašli pred začiatkom vojnového ťaženia USA v tejto krajine - európsku perspektívu pre najvýbušnejšiu oblasť sveta, ktorá sa zjednocuje a vonkoncom sa nechystá rozpadnúť, pokračujú noviny.
Už najnovšie stretnutie ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky skonštatovalo - podľa denníka veľmi správne - že táto úloha nebude v nijakom prípade ľahká.
Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa síce už pred troma týždňami zhodli na tom, že v postsaddámovskej ére má zohrať rozhodujúcu úlohu OSN. Avšak vzhľadom na to, že Washington vysiela o úlohe OSN v krajine medzi Eufratom a Tigrisom len veľmi vlažné signály, hrozia Londýn, Madrid a iní vojnoví koaličníci, že sa od Európskej únie opäť odklonia.
Existuje reálny predpoklad, že nápad, ktorý ešte v marci vyzeral ako šikovná úniková cesta, môže napokon skončiť v slepej uličke, poznamenáva Süddeutsche Zeitung.
Momentálne je jasné len jedno - Američania sa pri obnove Iraku bez Európanov nezaobídu. Potrebujú ich nielen ako veľkorysých investorov ale aj ako silu, zabezpečujúcu ochranu a poriadok. S týmto poznaním nesmie Európa zaobchádzať ľahkoverne a povrchne. Zároveň musí dať jednoznačne najavo, že na ceste postsaddámovského Iraku k demokracii musí zohrať svoju nemalú úlohu aj OSN. S touto požiadavkou by však mali Európania vyrukovať veľmi rýchlo - ešte skôr, ako si Američania zaobstarajú v Perzskom zálive nové fakty a protiargumenty, uzatvára SZ.