
V Maďarsku stúpol dopyt po vlajkách Európskej únie. FOTO - ČTK
Nízka účasť (45,56 percenta) voličov prekonala aj najpesimistickejšie odhady. „V poslednom prieskume týždeň pred referendom odpovedalo 70 percent opýtaných, že hlasovať určite pôjdu. Vieme, že sú podobné vyhlásenia dosť nespoľahlivé, sám som počítal s účasťou okolo 60 percent,“ hovorí Gergely Karácsony z agentúry Medián.
Rozbor príčin nízkej účasti je hlavnou témou týchto dní. Podľa opozície za ňu môže prehnane optimistická a nekonkrétna vládna kampaň zameraná na emócie miesto informovania.
Postoj opozície je pokrytecký. Sama síce s výhradami podporila členstvo v únii, kampaň opozičného Fideszu napríklad voličov skôr zneistila. „Jej líder a bývalý premiér Orbán tvrdil, že bude hlasovať za, jeho prejavy však boli o tom, že to nie je až taká dobrá vec, že stratíme svoju suverenitu, ako keby chcel ľudí od únie skôr odhovoriť,“ hovorí politológ András Bozóki.
Postoj opozície, chyby kampane, arogancia francúzskeho prezidenta Chiraca voči kandidátskym krajinám, prípravy ľudí na veľkonočné sviatky alebo to, že bolo referendum v sobotu namiesto tradične volebnej nedele, podľa odborníkov k miere neúčasti prispelo, nebolo to však rozhodujúce.
„Kampaň nebola zlá, voličov však presviedčala iba o tom, aby hlasovali za a zanedbala ich mobilizáciu,“ hovorí Karácsony, podľa ktorého sa všetci automaticky spoľahli na to, že účasť bude vysoká. „Maďarský volič beží k urnám len vtedy, ak cíti nejakú hrozbu,“ tvrdia internetové noviny Index. Vyvolať pocit ohrozenia sa politickým stranám podarilo vo vlaňajších parlamentných aj komunálnych voľbách a účasť lámala rekordy.
„Teraz bolo dopredu jasné, ako hlasovanie dopadne. Politickú scénu aj médiá ovládal ohľadom vstupu do EÚ konsenzus a voliči mali pocit, že je všetko rozhodnuté,“ považuje za hlavnú príčinu Karácsony. Nezáujem podľa neho nebol zameraný proti únii, ale iba proti hlasovaniu. „Aj zástancovia únie mali pocit, že je to bez rizika, vstup je istý a môžu sa venovať vlastným veciam,“ potvrdzuje Bozóki. PETER MORVAY