lesom, na ktoré sa celú zimu tešili aj pán, aj pes. A na týchto prechádzkach veľmi rýchlo prídeme na to, že okrem iných zimných spáčov sa prebudili aj tí nežiaduci, ktorých prežitie závisí od krvi iných cicavcov - napríklad nášho psa. Uhádli ste - ide o kliešte, ktoré sa dokážu zachytiť aj na tých najnevyspytateľnejších miestach, kde si ich majiteľ psa všimne až keď dosiahnu veľkosť hrachu a väčšiu. Nakoľko kliešte predstavujú životu nebezpečnú hrozbu je dôležitá prevencia pred ich zachytením na psíkovi. Na odpudenie kliešťov slúži dnes nepreberné množstvo pomôcok od špeciálnych obojkov cez spraye, až po tobolku s látkou, ktorá sa aplikuje na kožu na krku a predstavuje spravidla trojmesačnú ochranu. Kliešte prenášajú baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zápal mozgových blán a lymskú boreliózu, ktoré pri rozvinutom štádiu spôsobujú trvalé zdravotné následky. Zo srsti by sa teda nemali vyťahovať holými rukami, ale v rukavi- ciach či pinzetou, lebo ak kliešťam pri odstraňovaní pukne bruško, môže sa nakaziť veľmi ľahko aj človek.
Pomáha veterinár i žĺtko
z vajíčka
Podľa lekárky veterinárnej kliniky PetWet MVDr. Vavříkovej, teda drvivá väčšina majiteľov psov prichádza v tomto čase k veterinárovi kvôli prevencii pred parazitmi. Ak nám záleží na zdraví nášho štvornohého priateľa mali by využiť očkovanie proti lymskej borelióze ktoré je najvhodnejšie práve teraz. Niektoré psy chytí na jar dokonca chrípka. Príznaky sú podľa MVDr. Vavříkovej apatické správanie, nechuť do jedla, zdurené mandle alebo výtok z nosa. Mnoho psíkov sa hneď po príchode von vrhá na prvú trávu čo zbadá. Príčinou je kyselina v žalúdku. Pokiaľ je pes kŕmený varenou stravou, je vhodné mu v jarnom období primiešať do nej multivitamínovú tabletku. Mnoho majiteľov tvrdí, že osvedčená metóda na získanie lesklej srsti je surové vajce. Pravdou ale je, že okrem nej môže pes získať veľmi ľahko salmonelózu a nakaziť ňou aj človeka. Pri kŕmení kvalitnými granulami netreba psíkovi spestrovať stravu nijakými dobrotami, lebo mu viac uškodíme ako prilepšíme.
Ak patríte medzi budúcich nádejných psíčkarov vedzte, že odborníci sa zhodujú v tom, že šteňatá z jarných vrhov sú menej náchylné na choroby a sú životaschopnejšie.
Cestovanie na dovolenku so psíkom je iste zaujímavá a optimistická predstava, môže sa ale stať, že práve váš pes bude mať z cesty autom žalúdočné problémy. Môžete sa pokúsiť privyknúť ho na cestovanie, postupne vozením na kratšie vzdialenosti, ale väčšinou ide o vrodený problém a neostáva iné len sa vzdať jazdy so psom, alebo mu podať zakaždým liek proti kinetóze.
Podľa MVDr. Vavříkovej sa človek môže nakaziť od psa rôznymi črevnými parazitmi, ktoré sa dostanú pri olizovaní psom do ľudského žalúdka, odtiaľ cez črevnú stenu do krvi a potom do celého tela. Ťažkosti sa potom môžu prejaviť na ktorejkoľvek časti tela. Pravidelne odčervovaný a očkovaný psík však nepredstavuje pre svojho pána takmer žiadne riziko nákazy aj keď s ním spáva v posteli. Boli by ste prekvapení, koľko majiteľov psov, hlavne v mestách, je ochotných splniť túto najväčšiu psiu túžbu… Pravdou je že existuje veľmi málo chorôb prenosných zo psa na človeka. Oproti tomu, ak na prechádzkach prírodou natrafíme na nejaké choré či zranené divé zvieratko netreba riskovať poranenie s nepríjemnými následkami a brať ho do rúk bez ochranných pomôcok.
Ku psom v mestách sa ešte vráťme. MVDr. Vavříková odporúča dobre si premyslieť plemeno psa, ktoré si chceme zadovážiť. V žiadnom prípade nekupovať do mesta poľovné druhy náročné na čas aj pohyb. V súčasnosti je trend návratu k chovu mačiek, ktoré sú minimálne náročné na starostlivosť, nemusia chodiť von a sú prítulné - skrátka ideálni spoločníci pre rodinu s deťmi a zaneprázdnených rodičov.
Autor: Beata Plachá