Myslíte si, že vám sa to určite stať nemôže

Zlomenina krčku stehennej kosti, zlomenina kosti predlaktia, zlomenina stavca, to všetko sú úrazy, ktoré môžu prekvapiť mnohých z nás,

často i pri najmenšom pohybe.

Osteoporóza je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spolu s nádorovými ochoreniami ďalšou závažnou civilizačnou chorobou. Ide o rednutie kostnej hmoty, ktoré pomaly postupuje s pribúdajúcim vekom, často bez výraznejších príznakov, a preto ho mnoho ľudí podceňuje. Znížená kvalita kostnej hmoty však môže mať nepríjemné následky.

Celoživotné riziko zlomeniny krčku stehennej kosti je u žien asi 40%, a u mužov 13%. Takmer 20% takto postihnutých do 6 mesiacov umiera, ostatní väčšinou zostávajú odkázaní na pomoc okolia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pozor! Osteoporóza je niečo iné ako bolestivé degeneračné zmeny kĺbov (artróza) a tiež má iné príčiny.

Faktory vzniku ochorenia

Ochorenie má niekoľko foriem. Najčastejšou formou je tzv. postmenopauzálna osteoporóza, ktorá súvisí s hormonálnymi zmenami v starnúcom organizme. Osteoporózou sú teda najčastejšie ohrozené ženy po menopauze. Faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia je mnoho. Okrem hormonálnych porúch sem patria: dedičné ochorenia, chronické ochorenia pečene a obličiek, cukrovka a nádorové ochorenia. Ďalšími rizikovými faktormi sú nevyvážená strava a nedostatok pohybu. K rozvoju osteoporózy prispieva aj fajčenie, alkohol a káva. Tieto faktory totiž oslabujú organizmus celkovo. Pri osteoporóze dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu vápnika, ktorý je základným stavebným materiálom kostnej hmoty. Je treba vedieť, že ani dôsledné doplňovanie vápnika nestačí. Organizmus by mal dostávať vápnik v efektívne využiteľnej forme. Metabolizmus vápnika riadi vitamín D3, ktorý sa zúčastňuje na vytváraní a ukladaní kryštálov kostnej hmoty, zlepšuje mineralizáciu kostí a spomaľuje stratu kostnej hmoty. Podieľa sa na ňom i vitamín K1, ktorý obnovu kostnej hmoty reguluje a znižuje vylučovanie vápnika z kostí. Užitočná je aj prítomnosť vitamínu C, ktorý zlepšuje zretie kolagénu vo väzive, a teda aj v kostiach. Využitie vápnika ovplyvňujú ženské pohlavné hormóny, najmä estrogény. Pri ich úbytku ho podporujú prírodné rastlinné hormóny - sójové izoflavonoidy - ktoré majú podobný efekt ako živočíšne, ale bez vedľajších účinkov. Tlmia bežné ubúdanie kostnej hmoty a stimulujú tvorbu novej. Majú aj priaznivý účinok na klimakterické problémy, hlavne návaly. Na rozdiel od živočíšnych estrogénov ich môžu užívať i ženy, ktorým hrozí riziko niektorých karcinómov a kardiovaskulárnych ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Ako s osteoporózou vybabrať?

Všetky tieto látky možno teraz v účinnej kombinácii a v pravidelných časových intervaloch ľahko dopĺňať prostredníctvom nového prípravku Bonelit. Denná dávka je vhodne rozložená do 2 tabliet tak, aby bol vápnik organizmom lepšie využitý. Bonelit aktívne pôsobí pri ochrane kostí pri ochoreniach a rozhodujúcim spôsobom sa podieľa i na prevencii. Bonelit je voľba, s ktorou začať nie je nikdy dosť skoro. A nikdy nie je neskoro.

K faktorom, ktoré môžu tiež do určitej miery znížiť riziko nadmerného vylučovania vápnika z kostí, patrí predovšetkým výživa a vhodná pohybová záťaž. Naša strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vápnika a ďalších látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú jeho vstrebávanie a ukladanie do kostnej hmoty. Najbežnejším a pre ľudský organizmus najdostupnejším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky.

SkryťVypnúť reklamu

Účinným prostriedkom, ktorý zabraňuje zbytočnému vylučovaniu vápnika z kostí, je tiež pravidelná fyzická záťaž. Najvhodnejšia forma pohybu z hľadiska prevencie osteoporózy sú pravidelné prechádzky, beh alebo jazda na bicykli. (pr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu