Práve sa prebúdzajú a budú nám škodiť až do jesene. Čakajú na spodnej strane listov a stebiel trávy, sú dokonca také ohľaduplné, že používajú anestetikum a my vôbec necítime, kedy do nás začnú vpúšťať svoje sliny. „Práve sliny kliešťa však znamenajú najväčšie nebezpečenstvo. Môžu totiž obsahovať baktérie alebo vírusy. Niekedy až smrteľné.“ hovorí kožná lekárka Eva Feriancová, ktorá radí, že ak sme dlhšie sedeli vo vysokej tráve, určite si urobme dôkladnú prehliadku. Je to najbanálnejšia, ale najúčinnejšia rada - okrem očkovania.
chorení na kliešťový zápal mozgu a lymskú boreliózu stále pribúda. Zatiaľ čo na boreliózu zatiaľ neexistuje očkovacia látka, proti kliešťovej encefalitíde sa možno očkovať. Kliešťová encefalitída sa stáva medzinárodným zdravotníckym problémom. Jej komplexná liečba je doteraz nejasná, liečia sa iba príznaky ochorenia. Kliešte infikujú síce len približne 2 percentá napadnutých osôb, nikto však netuší, či práve ten jeho kliešť nebude nakazený.
Povery
o kliešťoch
Jednou z najrozšírenejších povier spojených s kliešťami je, že tieto potvorky na človeka skáču zo stromov. Kliešť však nemá žiaden dôvod, aby sa namáhal liezť do takej výšky. Stačí mu vyšplhať sa na steblo trávy, alebo na spodnú stranu listov kvetín a potom už len čakať. Akonáhle sa priblíži vhodný hostiteľ, rýchle sa chytí a hľadá, kde by sa zahryzol. Vyberá si väčšinou miesta s tenkou kožou, napríklad uši alebo oblasti pri pohlavných orgánoch, rád sa zahryzne aj do podpazušných alebo zákolenných jamiek.
A prečo ho vôbec neucítime? Je na nás totiž dokonale pripravený. Vypúšťa do ranky sliny, ktoré používa ako anestetikum, takmer dokonale umŕtvi miesto vpichu. Preto obeť väčšinou necíti žiadne svrbenie, či bolesť, keď na nej príživník hoduje.
Vírusy kliešťovej encefalitídy sa nachádzajú v tele rôznych hlodavcov i väčších zvierat, ako sú myši, veveričky, zajace, jazvece, líšky, srnce, ovce, kozy, hovädzí dobytok, psy, mačky. Najčastejším prenášačom vírusu je však kliešť. Ak sa nakazí niekto z blízkych, netreba sa báť, že sa infikujeme, ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka.
Nakaziť sa môžeme však aj z mlieka. Mnoho ľudí stále berie na ľahkú váhu fakt, že encefalitída sa prenáša aj pitím kozieho, kravského či ovčieho mlieka, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Vírusy kliešťovej encefalitídy môžu po masívnom rozmnožení preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky.
Kliešte sú všade
V strednej Európe, teda aj na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a najmä v Nemecku, sa kliešte vyskytujú vo veľkom množstve.
Na Slovensku dosahuje ochorenie na kliešťovú encefalitídu maximum výskytu v neskorom lete. Najspoľahlivejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie, ktoré je najvhodnejšie začať aplikovať v zimných mesiacoch. Pre deti je dostupná špeciálna vakcína, ktorej výhodou je nižší výskyt sprievodných príznakov očkovania teploty, únavy a bolestí hlavy.
Ako spoznať, že sme nakazení
Dosť ťažko. Zákernosť kliešťovej encefalitídy spočíva totiž v tom, že prebieha dvojfázovo. Prvé štádium začína po uplynutí inkubačnej doby, t. j. najčastejšie za 2 až 28 dní po prisatí kliešťa. V tejto fáze sa priebeh ochorenia podobá chrípke. Postihnutý pociťuje bolesti hlavy, má horúčku, môžu sa pridružiť aj problémy s trávením, bolesti v kĺboch, chrbte či v končatinách. Tieto ťažkosti praktickí lekári často označia za „letnú“ chrípku. Táto fáza trvá 1 až 28 dní.
Po počiatočnom zlepšení stavu (bezpríznakové obdobie trvá 1 až 20 dní) však pacienta prekvapí druhá fáza, ktorej priebeh býva podstatne závažnejší, pretože vírusy prenikajú do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky.
Toto štádium ochorenia sa už prejavuje silnými bolesťami hlavy, vracaním, vysokými horúčkami, poruchami vedomia, tuhnutím krku, zmätenosťou a bezvedomím.
Vírus kliešťovej encefalitídy vyvolá zápal mozgových blán, ku ktorému sa niekedy pridruží aj zápal mozgu. Vírus môže napadnúť aj miechu, prípadne periférne nervy.
Pri kliešťovej encefalitíde ojedinelo vznikajú poruchy vedomia alebo sa po určitom čase vyvinú obrny. Vo veľmi ťažkých prípadoch je postihnutie mozgu také závažné preto, že sú poškodené životne dôležité centrá a pacient napriek intenzívnej starostlivosti zomiera. Postihnutie oblasti miechy je vzácnejšie, väčšinou však vedie k vážnej obrne hornej končatiny s trvalými následkami. Ľahší priebeh ochorenia spravidla sprevádza zápal mozgových blán (meningitída), pri liečbe ktorého pomerne rýchlo ustúpia ťažkosti, pacient odchádza za 2 až 3 týždne domov a cíti sa celkom zdravý.
Kliešťová encefalitída sa lieči na infekčnom a neurologickom nemocničnom oddelení. Podľa lekárov sa encefalitída zatiaľ liečiť nedá, preto sa liečia iba jej príznaky. Ochorenie väčšinou ustúpi samo. Napriek tomu - asi u 6 percent chorých zanechá trvalé následky- napríklad obrny, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, zníženú výkonnosť, depresie. Jeden až dve percentá nakazených na ňu zomierajú.
Ako zaručene odstrániť kliešťa:
* Veľmi populárnym námetom hádok v rodine býva pri odstraňovaní kliešťov aj to, či sa majú vykrúcať v smere hodinových ručičiek alebo v protismere. Po mnohých storočiach trápenia s kliešťami zatiaľ nevznikla v tejto otázke jednoznačná zhoda. Asi preto, že je to úplne jedno. Ozubený rypáčik kliešťa nemá totiž žiadne závity a do kože sa teda „nešraubuje“, iba zasunie a ukotví háčikmi.
* Kliešťa teda možno odstrániť nielen vytáčaním, ale aj kývavými pohybmi z jednej strany na druhú. Je to piplavá robota, pri ktorej sa netreba ponáhľať, lebo pri rozmačknutí sa zvyšuje riziko nákazy. Vybratého kliešťa je najlepšie spáliť.
* Niektorí lekári odporúčajú ešte pred tým priložiť na miesto vatu namočenú v mydlovej vode, v žiadnom prípade nie lak na nechty či olej, lebo bráni dezinfekcii.
* RNDr. Gustáv Russ z Virologického ústavu SAV v Bratislave má úplne inú metódu. Vyzerá až podozrivo jednoducho, on však tvrdí, že je zaručená. „Treba zobrať dobrý leukoplast, prilepiť a hneď odlepiť. Kliešť zostane na leukoplaste. Funguje to spoľahlivo na ľuďoch, aj na psoch.“ Proti kliešťovej encefalitíde však odporúča očkovanie.
Proti lymskej borelióze sa nedá očkovať
Kliešte prenášajú aj inú veľmi nepríjemnú chorobu. Je to skutočne zákerná choroba, lebo dokáže hrať dokonalú hru na schovávačku aj s lekármi.
Imituje totiž viaceré reumatické ochorenia, pripomína tiež chrípku, ochorenia štítnej žľazy, neurologické a mnohé iné. Ak ju lekári nezačnú liečiť včas, urobí v oslabenom organizme doslova spúšť, ktorej výsledkom bývajú dlhotrvajúce, niekedy doživotné problémy, postihnutý centrálny nervový systém, často trvalá invalidita.
„Prvým príznakom býva červenkastá škvrnka s bielym stredom okolo miesta vpichu, ktorá sa objaví asi po troch týždňoch. Infikovaní ju, žiaľ, často prehliadnu alebo jej nevenujú vôbec pozornosť,“ vraví MUDr. Feriancová. Podozrenie na boreliózu možno overiť krvnými testmi, výsledky sú hotové do týždňa, existujú však prípady, kedy prvý krvný test boreliózu v rannom štádiu nepreukáže.
Do neskorého vážneho štádia môže ochorenie prerásť o niekoľko rokov. Očkovanie zatiaľ nie je možné.