
FOTO - TASR/AP
ia medzi mužmi. V tohtoročných tabuľkách sa medzi nimi zmestí do prvej stovky.
Hodnoty časov, výšok a dĺžok kráľovnej športov sa najobjektívnejšie zvyknú porovnávať podľa takzvaných maďarských tabuliek. Vypracovali ich odborníci našich južných susedov a určujú napríklad konečné poradie v rámci Grand Prix ak majú dvaja či viac pretekárov z rôznych disciplín rovnaký počet bodov alebo sa podľa nich vyhodnocuje najlepší výkon OH, MS, ME.
Akoby stovka za 10,40 s
Nedeľňajší beh štíhlej blondíny zvyčajne s klasickým vrkočom, tentoraz však s kratším chvostíkom (173 cm/54 kg), rodáčky z Northwichu v grófstve Cheshire, znamená viac než trebárs 10,40 s na sto metrov (svetový rekord je 10,49 s), 13:55 min na päť kilometrov (14:28:08 min) alebo 29:20 min na desať km (29:31,78 min).
Maratón je pre Paulu trať ako vyšitá. Jej zbraňou je tempo, slabinou finiš. Zvykne ísť na čelo hneď po štarte a túto pozíciu až do záveru neopúšťa. Na ováloch štadiónov zvyčajne končievala za medailovými miestami. Výnimkou boli majstrovstvá sveta 1999 v Seville, kde získala na 10 000 m striebro a vlaňajší európsky šampionát v Mníchove, na ktorom zabehla skvelý kontinentálny rekord na desiatke 30:01,09.
Usmievavá „trpiteľka“
Všestranná Britka napriek svojráznemu kymácajúcemu, akoby ťažkopádnemu štýlu a „trpiteľskému“ výrazu, pôsobí po pretekoch sviežo, dievčensky. Vždy sa jemne usmieva. Bujaré a lacné prejavy radosti táto absolventka univerzity v Loughboroughu so vzácnou špecializáciou na európske dejiny neobľubuje. Hoci v dnešných časoch tvrdého profesionalizmu vyznie tvrdenie Pauly - behám pre radosť - ako fráza, je to pravda.
V Mníchove po európskom šampionáte písali: „Radcliffová je ako Zátopek, najrýchlejšia a pritom ťažkopádna ako parná lokomotíva.“ Na trati iste, v cieli sa však lopotný zjav zrazu zmení na nežnosť. „Som rada, keď si schuti zabehám, aj keď to neraz bolí.“
Britka zarobila predvčerom azda tristotisíc dolárov (55 000 za víťazstvo a 80 000 za svetový rekord, výšku štartovného odhadujú od sto do stopäťdesiattisíc), ale na peniaze rozhodne nie je. V bavorskej metropole nedostala za štart, titul, európsky rekord ani euro. V chladnom a daždivom počasí sa nemusela naháňať, ostatné súperky predstihla prinajmenšom o jedno kolo. „Nebehám výlučne pre peniaze, hoci je to nateraz moje živobytie. Snažím sa byť na každých pretekoch rýchlejšia. Pokorenie polhodinovej hranice je na desiatke pre mňa blízko. A maratón? Nie je mojou hlavnou disciplínou, takú nepoznám. Baví ma súťažiť na dráhe, ceste i v prírode,“ vysvetľovala v Mníchove plynulou nemčinou. Rovnako výborne ovláda i francúzštinu.
Čo pobeží v Aténach?
Nech je Radcliffovej láska k behu akokoľvek všeobecná, najlepšie vyhliadky má v maratóne. Už pri svojej vlaňajšej londýnskej premiére na tejto trati bežala za úžasných 2:18:56 h. V októbri v Chicagu už dosiahla svetový rekord 2:17:18. V nedeľu absolvovala najdlhší olympijský beh iba tretí raz.
V súvislosti so štartom na aténskej olympiáde 2004 najskôr nevylúčila ani kombináciu dvoch súťaží. Úvaha sa však ukázala nereálna. „Ženský maratón je na programe hneď na začiatku, desiatku by som už absolvovať nemohla. Po najdlhšom behu totiž dlho nemôžete robiť vôbec nič,“ zdôvodnila najlepšia Atlétka sveta vlaňajška (na snímke preberá cenu v Monaku), ale nepovedala pre ktorú trať sa rozhodne.
Bojovníčka proti dopingu
Dcéra riaditeľa pivovaru sa pred tromi rokmi vydala za britského míliara Garyho Lougha. Manželia žijú striedavo v Leicestri a v juhofrancúzskom vysokohorskom stredisku Font Romeu. Rekordérka nie je bežeckým talentom od prírody. V rodine mala skôr plavecký príklad. Teta Charlotte Radcliffová bola členkou striebornej krauliarskej štafety na OH 1920. Malá Paula prvý raz pretekala ako štrnásťročná na stredoškolskom krose a skončila na 229. mieste. Dnes je v tejto disciplíne dvojnásobnou majsterkou sveta, dvakrát zvíťazila i na MS v polmaratóne.
Paula Radcliffová podľa chýrnej stanice BBC svetová Osobnosť roka 2001, lipne na tradičnom britskom zmysle pre fair-play. Patrí medzi najzanietenejšie bojovníčky proti dopingu. Spoločná fotografia Pauly s ďalšou skvelou britskou bežkyňou Kelly Holmesovou, ako na svetovom šampionáte v Edmontone 2001 držia v hľadisku transparent EPO, cheats (EPO, podvod) obletela svet. Z najsympatickejšej atlétky sveta sa časom stala i najlepšia.
VIZITKA PAULY RADCLIFFOVEJ
Rodisko: Northwich, grófstvo Cheshire (17. decembra 1973), mestečko neďaleko Manchestru.
Bydlisko: striedavo Leicester a juhofrancúzske vysokohorské stredisko Font Romeu.
Výška: 173 cm
Váha: 54 kg
Vzdelanie: univerzita v Loughboroughu, špecializácia európske dejiny a jazyky. Plynulo hovorí po nemecky a francúzsky.
Stav: od 15. apríla 2000 vydatá za bežca-míliara Garryho Lough (najlepší čas na 1500 metrov 3:34,76 min).
Úspechy: olympiáda v Sydney 2000 - štvrtá na 10 000 m, v Atlante 1996 - piata na 5000 m, majstrovstvá sveta v Seville 1999 - druhá, v Aténach 1997 - štvrtá, majstrovstvá Európy v Mníchove 2002 - prvá v kontinentálnom rekorde 31:01,9 min. Majsterka sveta v polmaratóne (Bristol 2001), majsterka sveta v krose (Dublin 2002, Ostende 2001). Svetová rekordérka v maratóne - 2:15:25 h v Londýne 13. apríla 2003.
Tréneri: manželský pár Alex a Rosemary Stantonovci.
Manažér: manžel Garry Lough
Záľuby: štúdium jazykov, literatúra faktu, vysokohorská turistika.