ajne sám podieľať na novej vláde, alebo na jej zostavovaní. Na otázku, či budú môcť Iračania sami vybrať svoju reprezentáciu v priebehu najbližšieho polroka, odpovedal negatívne: "Musíme vybudovať všetko úplne od základu. Celý volebný proces bude zrejme trvať dlhšie (ako pol roka)."
Podľa vyjadrení niektorých amerických a britských predstaviteľov by prechodná vláda mala v Iraku vládnuť zhruba rok a až potom by mali nasledovať prvé slobodné voľby. Američania majú podľa informácií niektorých médií už vypracovaný zoznam členov prechodnej vlády. Je ich 23, všetci sú Američania a každý z nich má štyroch irackých poradcov. Medzinárodné spoločenstvo, vrátane Veľkej Británie, však podobné plány kritizuje.
V utorok sa v juhoirackom meste Násiríja uskutoční rokovanie predstaviteľov jednotlivých irackých opozičných frakcií o budúcom usporiadaní Iraku. Na rokovaní však podľa najnovších informácií budú chýbať predstavitelia najväčšej opozičnej organizácie irackých šíitov - Najvyššej rady irackej islamskej revolúcie (SCIRI). "Nezúčastníme sa, pretože toto stretnutie nie je v záujme irackého ľudu," vyhlásil v pondelok predseda SCIRI Abdeazíz Hakim. "Od začiatku bojujeme za irackú nezávislosť. Nebudeme akceptovať americké vedenie, ani vedenie iného štátu. Iracký ľud odmieta akúkoľvek závislosť," dodal.
Šíiti predstavujú zhruba 60 percent irackej populácie, počas režimu Saddáma Husajna sa však na vláde v krajine nepodieľali. Na utorňajšom stretnutí v Násiríji by sa mali zúčastniť okrem predstaviteľov šíitských a sunnitských opozičných skupín aj zástupcovia Kurdov a prívrženci monarchie, ktorá bola zvrhnutá v roku 1958. Podľa hovorcu SCIRI Mohsena Hakima však väčšina z nich nepríde. Hakim má informácie od viacerých opozičných zoskupení, že sa pripoja k bojkotu, prípadne pošlú na stretnutie len menej významných predstaviteľov. Rokovanie bude viesť americký generál vo výslužbe Jay Garner, ktorého Američania predbežne poverili vedením irackej prechodnej vlády.