Luxemburg 14. apríla (TASR) - Európska únia nevie, akú úlohu by mala v povojnovom Iraku zohrať Organizácia Spojených národov. Vyplynulo to z dnešnej diskusie ministrov zahraničných vecí EÚ a následnej tlačovej konferencie v Luxemburgu.
Námestník šéfa gréckej diplomacie Tassos Jannitsis na nej vyhlásil, že je príliš skoro rozhodnúť, akú úlohu by OSN mala zohrať. Zatiaľ čo on hovoril o "dôležitej úlohe", Európska komisia zdôrazňovala "kľúčovú úlohu" a vysoký predstaviteľ únie pre zahraničnú politiku Javier Solana bol za "čo najväčšie zapojenie" OSN.
Až doteraz pritom únia zdôrazňovala kľúčovú úlohu OSN v povojnovej správe Iraku, zatiaľ čo Washington hovoril o hlavnej úlohe koaličných síl a Spojeným národom priznával dôležitú, ale bližšie neurčenú rolu.
Miernejší postoj EÚ naznačil už dnes popoludní francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin, podľa ktorého bude Paríž pristupovať k povojnovému Iraku pragmaticky. Je podľa neho samozrejmé, že americká administratíva má svoju úlohu v povojnovej správe krajiny.
"Je príliš skoro rozhodnúť (o úlohe OSN), potrebujeme posúdiť situáciu, vidieť čo sa deje v teréne," povedal Jannitsis s tým, že konkrétnejší postoj zaujme EÚ na neformálnej schôdzke ministrov zahraničia začiatkom mája v gréckej Olympii. Minister však neodpovedal na otázku, či je "kľúčová" rola OSN naďalej podmienkou zapojenia EÚ do obnovy Iraku.
Kľúčovú úlohu dnes v mene EK zdôraznil komisár Günter Verheugen. "Centrálna úloha OSN je z pohľadu komisie nesmierne dôležitá," povedal s tým, že zapojenie svetovej organizácie by celý proces povojnovej správy a obnovy Iraku urobilo dôveryhodnejším.
Podľa Solanu dnes nie je možné zaujať presné stanovisko EÚ k Iraku, pretože situácia v krajine sa stále vyvíja a nie je stabilná. Presnejší postoj očakáva Solana začiatkom mája v Olympii. "Cieľ je však jasný: čo najväčšie zapojenie OSN, nielen v humanitárnej oblasti, ale aj v dočasnej správe (Iraku)," vyhlásil Solana.
Ministri sa dnes zhodli, že debata o budúcnosti Iraku a zapojení EÚ a OSN bude pokračovať už v stredu a vo štvrtok v Aténach, kam na neformálny summit zavíta aj generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Šéfovia diplomacií dnes mali prvýkrát po páde Bagdadu možnosť diskutovať o budúcnosti Iraku a tejto téme venovali dve a pol hodiny z dnešného popoludnia.
Európska komisia im predložila dokument, v ktorom analyzuje rôzne možnosti a podmienky zapojenia sa EÚ do obnovy Iraku. Dokument vychádza z predchádzajúcich skúseností v povojnových oblastiach (Kosovo, Východný Timor, Afganistan, Pobrežie Slonoviny) a tvrdí, že skoré zapojenie OSN pomáha vybudovať súdržné dočasné štruktúry a posilniť ich legitímnosť, ako aj legitímnosť následných orgánov.
Dokument tiež rozoberá princípy, za ktorých by sa členské štáty mali v povojnovom Iraku angažovať. Okrem iného ide o zachovanie suverenity a územnej celistvosti krajiny a právo irackého ľudu zvoliť si svoju politickú budúcnosť a kontrolovať vlastné prírodné zdroje.
Ďalším princípom je pevný medzinárodný právny rámec v prechodnom období, kde EK opäť zdôrazňuje kľúčovú úlohu OSN. Ako prvý krok predpokladá vymenovanie osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Irak.
Komisia tiež žiada úzke prepojenie povojnového vývoja v Iraku s mierovým procesom v izraelsko-palestínskom konflikte a okamžité zverejnenie a dôsledné uplatňovanie tzv. cestovnej mapy.
Ako možné nástroje zapojenia EÚ do povojnového Iraku uvádza dokument EK vymenovanie osobitného predstaviteľa únie pre Irak a otvorenie svojho zastúpenia v krajine.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel