Bratislava 14. apríla (TASR) - Európska integrácia je najlepším riešením pre tento kontinent, pretože ak by Európska únia zlyhala ako inštitúcia, nastal by chaos a medzi jednotlivými štátmi by vznikali napätia, ktoré by mohli vyústiť aj do vojenských konfliktov. Vyhlásil to na dnešnej konferencii Konzervatívneho inštitútu Slovensko do EÚ: Áno či nie bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský.
Ako príklad uviedol zdroje napätia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré by podľa neho bez perspektívy vstupu oboch štátov do únie mohli potenciálne vyvrcholiť aj otvoreným konfliktom. Čarnogurský tvrdí, že ak by sa EÚ rozložila z akéhokoľvek dôvodu, obnovil by sa "východný blok v zmenšenej forme". Sám sa prihovára za model konfederatívneho usporiadania únie.
Za mimoriadne dôležité považuje v súvislosti s európskou integráciou podpredseda KDH Vladimír Palko určiť rozsah centralizácie a taxatívne vymedziť, ktoré kompetencie Slovensko odovzdá v prospech únie a ktorých sa nevzdá. "Ak je v Ústave SR zakotvené, že sa vzdá časti kompetencií po svojom vstupe do únie v jej prospech, musí tam byť dopísané aj to, ktorých kompetencií sa nevzdá," vyhlásil Palko. O každom ďalšom odovzdávaní kompetencií by mali podľa predstáv kresťanských demokratov po prijatí ústavného zákona o zvrchovanosti SR občania rozhodnúť v referende.
Zahraničnopolitický analytik František Šebej upozornil na nedostatočnú legitimitu právomocí, ktorými disponujú orgány EÚ. "Problémom integrácie je presúvanie rozhodovania z národných parlamentov a vlád na inštitúcie s odvodenou legitimitou, ktorá je skôr chimérou ako skutočnosťou," konštatoval. Dodal, že v súčasnej EÚ neexistuje optimálny priestor pre spoločnú zahraničnú politiku a bezpečnosť. Obáva sa aj toho, že záujmy kľúčových štátov únie sú v zásade odlišné od záujmov Slovenska: "Mám zimomriavky z toho, že by mal našu spoločnú zahraničnú politiku formulovať (francúzsky prezident Jacques) Chirac. To by som sa radšej odsťahoval na iný kontinent," dodal. Napriek tomu je podľa vlastných slov odhodlaný dať nášmu vstupu do únie v májovom referende "váhavé áno", pretože Slovensko pri svojej veľkosti "nemá ani morálny nárok ostať mimo".
Prezident Konzervatívneho inštitútu Peter Zajac upozornil na to, že pri rozhodovaní o vstupe do únie by sme mali uvažovať o tom, ako sa bude SR v integrovanej Európe správať. Zvláštny dôraz pripisuje budovaniu transatlantických vzťahov, pretože hlásenie sa k izolovanej európskej bezpečnosti považuje za rizikové. "SR by nemala opúšťať euroatlantickú koncepciu, nemala by opúšťať NATO," dodal. Zdôraznil, že po vstupe do únie sa stane kľúčovou otázka vlastnej kultúrnej identity krajiny, a to v "ešte širšom zmysle, ako o tom hovorí KDH".
S euroskeptickými príspevkami vystúpil redaktor týždenníka Dominofórum Martin Hanus a Milan Krajniak z KDH. Hanus tvrdí, že problém európskej integrácie je ten, že nie je integráciou, ale dirigistickým projektom, v ktorom členské štáty stratili svoje role. "Navyše ideové základy únie ohrozujú liberálne slobody," dodal. Krajniak tvrdí, že integrácia nie je ani pre malé štáty, akým je aj SR, zárukou prosperity, rovnako si nemyslí, že európska integrácia prinesie jej členom viac bezpečnosti. "Existujú dôvodné pochybnosti, či vstúpiť, keďže nevieme, ako bude únia v nasledujúcich rokoch vyzerať. Náš vstup je teda lotériou, čím by politika nemala byť," dodal. Obaja sú teda proti vstupu SR do EÚ.