BRATISLAVA – Ochrana zamestnanca, ktorú mu poskytujú naše zákony, je štandardná a porovnateľná s postavením zamestnancov v členských štátoch Európskej únie. Myslia si to všetci zainteresovaní.
„Návrh novely Zákonníka práce je plne porovnateľný s podobnými zákonmi v krajinách únie,“ tvrdí Mikuláš Gera z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Novela je podľa neho vyvážená v právach i povinnostiach zamestnancov a zamestnávateľov. „V niektorých prípadoch dokonca európske zvyklosti prekračuje, konkrétne v ochrane matiek na materskej dovolenke,“ hovorí Grega.
Aj prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor priznáva, že naša úprava pracovnoprávnych vzťahov hlavne v oblasti ochrany zamestnanca je na štandardnej úrovni. Za prijateľný považuje aj návrh novely Zákonníka práce, ktorý uplynulý týždeň prešiel v parlamente prvým čítaním.
Napriek tomu sú v našom Zákonníku práce časti, ktoré našich zamestnancov v porovnaní s ich kolegami z únie znevýhodňujú. Týka sa to napríklad maximálneho počtu nadčasových hodín a týždenného limitu na odpracované hodiny. Kým u nás je maximálna hranica 58 hodín, v únii je to väčšinou okolo 40 hodín. „S tým sa nedalo pohnúť,“ hovorí Saktor.
Odborníčka na pracovné právo Helena Barancová z Právnickej fakulty v Trnave očakáva práve v tomto prípade výčitky Európskej komisie. Návrh novely podľa nej nerešpektuje smernice únie o počte hodín, ktoré možno v týždni odpracovať. V únii je to 48 hodín vrátane nadčasov. V niektorých prípadoch to môže byť aj viac, ale iba s plným súhlasom pracovníka. Naša právna úprava by umožnila, aby občan odpracoval aj dvojnásobok u dvoch zamestnávateľov.
„Katastrofálne je u nás aj uplatňovanie pracovného práva na súdoch,“ hovorí šéf sociálneho výboru v parlamente Vojtech Tkáč. Chcel by presadiť, aby aj na Slovensku pracovali špecializované pracovné súdy. U nás pracovnoprávne spory stále riešia všeobecné súdy.