o Európskej únii. Treba však povedať, že vonkoncom nejde o mieru, ale predovšetkým o konkrétny obsah toho, čo má zostať „zvrchované“.
Všimnime si nenápadnú a racionálnu postupnosť krokov a iniciatív KDH: Zmluva so Svätou stolicou, Deklarácia o kultúrnej a etickej zvrchovanosti Slovenska, podnet na preskúmanie údajného nesúladu interrupčného zákona s ústavou, ohlásený ústavný zákon, ktorý by zabezpečil väčší diel suverenity Slovenska v budúcej zjednotenej Európe.
Európske štruktúry, špeciálne Európsky parlament, sú pre niektorých reprezentantov KDH príliš liberálne, tolerantné a slobodné. Presadzujú vraj „inú kultúru života“, rešpektujú rôznosť. Nechajme bokom oprávnenosť hodnotenia európskych občanov a ich výberu slovenskými politikmi a pýtajme sa: bude Slovensko potrebovať väčší diel suverenity práve preto, aby vylúčilo z Európskej únie to, čo zadefinujú ako zvrátené a škodlivé reprezentanti KDH?! A nielen pre svojich členov a sympatizantov, ale záväzne pre všetkých občanov Slovenska!
Štát je formálnou inštitúciou, môžeme sa teda prieť aj o to, čo si predstaviť pod kresťanským štátom či spojením štátnych útvarov. Môže neživý mocenský mechanizmus disponovať jednotnou spiritualitou? Môže, ale delegovanou a deklaratívnou - potom automaticky nasleduje otázka, o akú formu štátu ide. Prvým obmedzením suverenity štátu je práve ideologizácia. Máme sa znovu pripraviť na to, že duch ústavy ani výkon štátnej moci nesmú protirečiť programu strany a ideologickému systému, tentoraz katolíckemu?
Článok 1 Ústavy SR hovorí, že SR je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Dúfajme, že práve tento článok nezostane len manifestáciou, že Slovensko bude patriť medzi moderné demokratické štáty, ktoré dôležité rozhodnutia podmieňujú všeobecnou vôľou občanov.
Nie, skutočne nejde o kresťanské hodnoty, tie sa vyznávajú, a predovšetkým realizujú v spôsobe vedenia individuálneho života. Ani jedna politická štruktúra si nemôže robiť nárok na ich autorizáciu. Systematické kroky na ideologizáciu štátu sa už začali. Skúsme odhadnúť, aké konkrétne návrhy budú nasledovať: obmedzenie prístupu k antikoncepcii, umelému oplodneniu, nerovnaké práva detí narodených v manželstve a mimo manželstva? Je otázka, dokedy budú koaliční partneri tolerovať mocenskú a moralizujúcu expanziu KDH, nezodpovedajúcu jeho volebnému výsledku ani vôli väčšiny obyvateľov.
SYLVIA PORUBÄNOVÁ
(Autorka je sociologičkou)