Ruské médiá šíria antiamerické nálady

Agresívny a urážlivý tón, ktorý znel v ruských médiách pri informovaní o vojne v Iraku v minulých týždňoch, vystriedala zatrpknutosť. Výrazy „okupačné vojská“ či „okupanti“, ktorými častujú ruskí novinári i politici Američanov, však ani z televíznych ...


Francúzsky prezident Jacques Chirac (vľavo), ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a ich nemecký kolega Gerhard Schröder majú hlavy v smútku - ocitli sa na strane porazených. FOTO - ČTK/AP


Agresívny a urážlivý tón, ktorý znel v ruských médiách pri informovaní o vojne v Iraku v minulých týždňoch, vystriedala zatrpknutosť. Výrazy „okupačné vojská“ či „okupanti“, ktorými častujú ruskí novinári i politici Američanov, však ani z televíznych obrazoviek, ani zo stránok niektorých novín nezmizli. Cez víkend oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Jakovenko verejne povedal, že „akúkoľvek zodpovednosť za situáciu v Iraku nesú okupačné sily“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V ruských médiách

cítiť pokoru

Len zriedkakedy môžeme v ruskej tlači a televízii počuť slová vyjadrujúce pokoru. Konštatovanie, že „víťazstvo koaličných síl v Iraku je hanbou početných ruských vojenských expertov, ktorí so zle skrývanou radosťou predpovedali dlhú vojnu a veľké straty na všetkých stranách“, sú skôr výnimkou než pravidlom. Niektorí vojenskí stratégovia len ťažko skrývajú sklamanie, že v porovnaní s neúspechmi ich armády v Čečensku sa Američania s Irakom vyrovnali oveľa razantnejšie.

Častejšie než priznanie vlastných omylov sa objavujú katastrofické titulky typu „Vojnu spolu s Irakom prehralo i Rusko!“ Ruská politická scéna sa snaží zachrániť, čo sa dá, no nedokáže sa vyrovnať s pozíciou krajiny, ktorá nepatrí do tábora víťazných mocností. Nezávislí politológovia vyzývajú na okamžité činy. Andrej Zagorskij, námestník riaditeľa Inštitútu základných výskumov, vyhlásil: „Rusko prehralo vojnu v Iraku, teraz sa musí rýchlo zmieriť s USA, inak prehrá celý svet.“

SkryťVypnúť reklamu

Schôdzka porazených

Petrohradská schôdzka predstaviteľov troch európskych štátov Nemecka, Francúzska a Ruska, ktoré v kuloároch novinári bez obalu nazývali „porazenou stranou“, sa skončila konštatovaním, že len OSN musí hrať ústrednú úlohu v povojnovom usporiadaní Iraku.

Napríklad noviny Izvestija však s ľútosťou naznačili, že prezident Vladimir Putin pripojením k protiamerickým náladám svojich partnerov Gerharda Schrödera a Jacqua Chiraca pripravil svoju krajinu o obrovské zisky. „Rusko mohlo byť členom antiirackej koalície a mohlo dnes poberať dividendy v postsaddámovskom svete… Stačila len politická podpora,“ napísal denník.

Protiamerické nálady, ktoré po celý čas konfliktu šírila väčšina oficiálne nezávislých, ale fakticky štátom kontrolovaných ruských médií, sa prejavili na verejnej mienke. V Rusku ešte pred týždňom 58 percent občanov podporovalo vo vojne Irak a len tri percentá držali palce USA. Také výsledky nedosiahli ani extrémisti v niektorých arabských krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávny Putinov výrok, že „Rusko nemá záujem na porážke USA“, rozhodne verejnú mienku nezmenil a Putinove vzťahy s Bushom, skôr zhoršil. Zvlášť preto, že médiá nazvali amerického prezidenta niekoľkokrát „vojnovým zločincom“, čo by si bez súhlasu vládcu Kremľa nemohli dovoliť.

Médiá a sovietska propaganda

Dokonca i televízny kanál NTV, predtým považovaný za najmenej závislý od Kremľa, používal metódy, ktorými zámerne vyvolával nenávisť voči Washingtonu. Uviedol napríklad oslavnú reportáž o mužovi, ktorý posiela Saddámovi svoju knihu veršov. Televízne stanice preslávili i kaviareň Olenka, kde odmietali obsluhovať občanov USA a Veľkej Británie.

Oleg Panfilov, riaditeľ Centra extrémnej žurnalistiky, povedal SME, že do Ruska sa vracia „sovietska propaganda so všetkými elementmi antizápadnej nenávisti“. Panfilov využil výskum agentúry Integrum a zistil, že v čase od 20. do 30. marca sa v ruských médiách objavilo spojenie „americká okupačná armáda“ či iné jeho varianty 596-krát. Oproti tomu označenie Iraku ako „autoritatívneho režimu“ našiel len 28-krát.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac podľa Panfilova podľahli protiamerickej hystérii štátne kanály ORT a RTR, ktoré ako jediné môžu prijímať obyvatelia Ruska na celom území. „Občania Ruska nemajú ústavné právo na prístup k objektívnym informáciám,“ konštatuje Panfilov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu