
Iračania začali sami kontrolovať Bagdad. Čoraz častejšie prejavujú nespokojnosť s americkými vojakmi, ktorí sa podľa nich zaujímajú len o ropu. FOTO - REUTERS
V uliciach sa objavili prvé policajné autá, napriek tomu rastie nervozita. V Bagdade demonštrovalo niekoľko desiatok ľudí proti Američanom: sú nahnevaní, že ešte stále nemajú elektrinu, vodu. Ak sa to Američanom rýchlo nepodarí obnoviť, hrozí, že mesto sa postaví proti nim. Už teraz sa ozývajú hlasy, že ich zaujíma len ropa a nie obnova krajiny.
„Kde je elektrika? Kde je voda? Prečo je tu taký bordel? Nakoniec by bolo lepšie, keby bol zostal Saddám,“ povedal agentúre Reuters taxikár Mazín Muhammad.
Američania si uvedomujú, že musia v meste obnoviť poriadok. Napriek rastúcemu pocitu miestnych, že im to trvá príliš dlho, majú za sebou prvé úspechy. Počas víkendu sa prihlásili stovky dobrovoľníkov, ktorí by už dnes mali začať pracovať.
Najskôr by sa do ulíc mali vrátiť policajti. Tí mali obavy, že ich spojeneckí vojaci budú považovať za Saddámových bojovníkov, a preto tesne pred pádom Bagdadu zutekali domov. Teraz sa niektorí z nich začali vracať. Dnes budú spojenci vyberať, kto môže dohliadať na poriadok. „Dúfame, že už v pondelok budú v uliciach,“ povedal americký major David Cooper.
Nebude to však ľahké. Už v sobotu sa ukázalo, že nie všetci sa hlásia do služby s dobrými úmyslami. Niektorí Bagdadčania prišli do hotela Palestine len preto, že chceli prehovoriť novinárov, aby im požičali mobilné telefóny. Chceli sa spojiť s rodinami v zahraničí. Po rozbombardovaní telefónnych centrál v Bagdade takmer neexistuje telefonické spojenie. Novinárske mobily sú de facto jediné funkčné v meste.
Do služby sa prihlásili aj prvé skupinky policajtov. Plukovník Ahmad Abdarrazzak Saíd prišiel v uniforme a na povel mal šesť policajtov v civile.
Nejasné je, aký kľúč spojenci pri výbere dobrovoľníkov použijú. Ako rozhodnú, kto kolaboroval s režimom a kto nie. Britský minister obrany Geoff Hoon chce napríklad zapojiť do obnovy poriadku v Iraku aj členov Saddámovej strany Baas. V denníku The Observer povedal, že je dôležité rozlišovať medzi tými, ktorí páchali krutosti, a ľuďmi, ktorí museli byť v strane, aby mohli pre režim pracovať. (kos, reuters, čtk)