PARÍŽ – Na pozadí vlny rabovania, ktorá po páde irackého režimu zaplavila predovšetkým Bagdad, zaznievajú z rôznych krajín obavy o zachovanie irackého kultúrneho dedičstva nenahraditeľného pre celý svet. Vyjadrili ich už francúzski archeológovia, zatiaľ čo Jordánsko priamo vyzvalo Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) a americko-britské sily v Iraku na ochranu irackého kultúrneho dedičstva.
Francúzski archeológovia vyjadrujú obavy, že plienenie medzinárodne renomovaných múzeí v Bagdade prinesie nenahraditeľné škody. Jacques Lasfargues, vedúci archeologického múzea v juhofrancúzskom Lyone, povedal, že počas minuloročnej návštevy Národného múzea v irackej metropole videl dosiaľ málo známe sochy zo slonoviny, cenné predmety z kráľovských hrobov v sumerských mestách a neoceniteľné doskové zákonníky z Mezopotámie.
Bagdadské múzeum predstavuje tri tisícročia dejín Mezopotámie. Časť najcennejších predmetov v poslednom čase uložili aj v pivniciach irackej centrálnej banky.
Zvláštne obavy má Lasfargues o islamské umenie na prízemí jedinečnej bagdadskej zbierky, ktorá sa podľa jeho názoru mohla stať jedným z prvých cieľov drancovania.
Arabská televízia Al-Džazíra v piatok uviedla, že desiatky zlodejov vtrhli do archeologického múzea v Bagdade a kradli predmety z vitrín. Podľa tejto televíznej stanice Iračania vykradli aj múzeum v severoirackom Mosule. (čtk)