Bagdad 13. apríla (TASR) - Tri dni po rabovaní poskytovalo Iracké národné múzeum v Bagdade dnes smutný pohľad. Budova riaditeľstva je prázdna, dlážka posiata množstvom papierov. Na medziposchodí sa váľajú zhodené sochy a porozbíjané krčahy, v sálach výtržníci porozbíjali vitríny a vystavené exponáty ukradli. Prázdne ale nepoškodené vitrínky svedčia o tom, že niektoré vzácne exponáty sa podarilo odniesť do bezpečia ešte pred začiatkom vojny.
Iracké národné múzeum opatruje umelecké predmety nevyčísliteľnej hodnoty. Po vojne v Perzskom zálive bola táto kultúrna ustanovizeň dlhé roky zatvorená, zbierky boli umiestnené mimo múzea. Múzeum, ktoré otvorili len pred rokom, vlastní pravdepodobne najkrajšiu zbierku pamiatok z čias starovekej Mezopotámie. Patrí sem aj 3500 rokov starý okrídlený asýrsky býk, tabuľky s klinovým písmom a kamenné fresky. Vo vitrínach ležia sa normálnych okolností bronzové zvieratá, reťaze, prstene a ozdoby, reprezentujúce uplynulých 15 storočí. Veľkolepé nástenné reliéfy z dôb starých Asýrčanov zostali našťastie nepoškodené.
Prvé informácie odborných pracovníkov múzea sú strohé a smutné. Zlodeji vtrhli do budovy a brali všetko, čo im prišlo pod ruku a o čom si mysleli, že má akú-takú cenu. Ulakomili sa dokonca aj na tri kazety s röntgenovými filmami, ktoré používajú pri svojej práci reštaurátori.
Námestníčka riaditeľa múzea Midal Aminová hľadí na kopu črepín s očividnou hrôzou a s hnevom v očiach. "Za všetko môžu Američania. Vedia veľmi dobre, že toto tu je múzeum." Podľa jej slov sa americké jednotky starali len o múzeum ropy, nič iné ich nezaujímalo." Prezentuje tým aj názor väčšiny svojich krajanov, podľa ktorých Američania neprišli do Iraku len preto, aby ich porazili po vojenskej stránke, ale aj kvôli tomu, aby im odcudzili ich kultúru a spôsob života.