národov. Keďže však americká vláda nereaguje na túto ich žiadosť, budúca stratégia prezidentov Vladimira Putina a Jacqua Chiraca ako aj nemeckého kancelára Gerharda Schrödera zostáva nejasná. Predstavitelia troch krajín na záver jednodňového stretnutia v ST. Petersburgu vydali spoločné vyhlásenie po tom, ako americké a britské jednotky prevzali kontrolu nad Bagdadom a odstavili irackého prezidenta.
V súvislosti so správami o anarchii v Bagdade Putin vyzval Washington, aby podnikol okamžité kroky na stanovenie úlohy Spojených národov v postsaddámovskom Iraku. "Chcem opäť zdôrazniť, že situácia, s ktorou sme konfrontovaní v Iraku, musí byť vyriešená čo najskôr a v súlade s chartou OSN," povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s Chiracom a Schröderom. "Čím skôr nastúpime cestu určenú medzinárodným právom, o to rýchlejšie sa situácia zlepší. Čím dlhšie budeme odkladať rezolúciu v rámci OSN, tým viac to bude pripomínať koloniálnu situáciu," uviedol ruský prezident.
Putin ďalej povedal, že Spojenými štátmi vedená kampaň zlyhala v pôvodnom cieli odsúhlasenom medzinárodným spoločenstvom minulý november, čiže určiť, či Irak vlastní zakázané zbrane. "Nikomu sa nepáči iracký režim nehovoriac o Saddámovi Husajnovi ale o to tu nejde," povedal. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell odmietol európske výzvy na hlavnú úlohu OSN pri obnove Iraku. Významný predstaviteľ Pentagónu uviedol, že najlepším príspevkom troch štátov k rekonštrukcii by bolo odpustenie dlhov novej irackej vláde.
Chirac na tlačovej konferencii uviedol, že svet sa teší z porážky Husajna. Všetci traja predstavitelia, povedal, zdieľajú svetový názor, že rola OSN ako ochrancu demokratických hodnôt má zostať zachovaná. "Chceme, aby svet zajtrajška bol multipolárny. Táto vízia prirodzene vylučuje unilateralizmus. Preto sme za OSN, ktorá je rešpektovaná, uznávaná a efektívna," uviedol Chirac.
Na konferencii ruských a nemeckých akademikov, ktorá predchádzala vrcholnej schôdzke troch lídrov, Putin povedal, že Moskva vždy vedela, že Husajnov Irak "sa nezhoduje s demokraciou a ľudskými právami...ale nemožno riešiť takéto problémy vojensky". Ako dodal, 80 percent vlád nespĺňa západné demokratické štandardy. "Vyhlásime vojnu všetkým z nich?," spýtal sa ironicky. Putin, Chirac a Schröder sa v piatok stretli v St. Petersburgu, aby rokovali o úlohe OSN v povojnovom Iraku, ale aj o náprave vzťahov s Washingtonom.